CS Nicu Gane învinsă în Cupa României Futsal U19. Calificarea se joacă la CălărașiSport

Duminică s-a disputat prima manșă a partidelor din Cupa României Futsal U19, Faza a III-a.

La Fălticeni, CS Nicu Gane a primit vizita echipei Dunărea Călărași. Meciul s-a disputat în Sala “Gabriel Udișteanu ”.

După cum era de așteptat, cele două echipe, de nivel valoric apropiat, au oferit un joc echilibrat. Oaspeții au deschis scorul însă fălticenenii au dat sensația că pot obține u  rezultat pozitiv. Nu a fost să fie. Călărășenii au intrat la pauză cu avantaj de două goluri și le-au dat celor din Fălticeni o reprică dârză. Chiar dacă au dominat repriza secundă, fălticenenii s-au văzut învinși la limită, scor final 5-6.

În aceste condiții, meciul retur, programat duminică, 25 februarie, va fi hotărâtor pentru soarta calificării. Chiar dacă pleacă în retur cu handicap de un gol, echipa pregătită de profesorul Marcel Irimie are șansa să repete evoluțiile bune din prima parte a sezonului competițional.

CS Nicu Gane: Blanariu Sergiu, Tudosă Teodor, Sava Silviu, Sava Sergiu, Șoldan Nicu, Scutăreanu Ciprian, Botezatu Codruț, Trifan Sergiu, Cristea Claudiu, Amariei Claudiu, Gagiu Ionuț, Pintilei Andrei

Golurile echipei din Fălticeni au fost marcate de: Tudosă (2 goluri), Sava Silviu (2 goluri) și Sava Sergiu.

Partida a fost condusă de arbitrii Cordureanu Andrei și Iftode Silviu.

“A fost un joc echilibrat, în care adversarul a speculat fiecare greșeală a noastră. Din păcate lipsa de luciditate la finalizare ne-a privat de un rezultat bun. Avem o saptămână să pregătim meciul retur. Mergem la Călărași să ne jucăm șansa. Chiar dacă pornim cu șansa a doua, sper să ne calificăm în faza următoare”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.