CS „Nicu Gane” Fălticeni câștigă la Darabani și își asigură prezența în play-off-ul campionatului de futsalSport

Campionatul Național de Futsal U19 a programat marți, 13 martie, partida dintre Sănătatea Darabani și CS Nicu Gane Fălticeni, contând pentru etapa a 7-a, în Seria I.

Jocul era important pentru ambele echipe, iar fălticenenii aveau nevoie de o victorie pentru a fi siguri de prezența în faza play-off a competiției.

După victoria la limită din tur, 8-7 la Fălticeni, echipa pregătită de profesorul Marcel Irimie a avut avantaj de 3 goluri la pauză meciului desfășurat la Darabani.

Chiar și în această situație favorabilă, fălticenenii și-au trecut cu mari emoții cele trei puncte în cont. Scor final 6-7, iar CS Nicu Gane și-a asigurat calificarea în faza play-off înaintea ultimelor două jocuri din sezonul regular.

CS Nicu Gane: Blanariu Sergiu, Năstase Alexandru, Pintilei Andrei, Sava Sergiu, Sava Silviu, Șoldan Nicu, Dolceanu Marin, Cristea Claudiu, Cristea Ciprian, Mitrofan Costel, Botezatu Codruț, Trifan Sergiu, Tudosă Teodor.

Au marcat pentru CS Nicu Gane: Sava Sergiu (3 goluri), Cristea Ciprian (3 goluri) și Sava Silviu.

„Așa cum ne așteptam, jocul de la Darabani a fost deosebit de greu, atât datorită ambiției cu care echipa gazdă și-a dorit victoria, cât și a condițiilor de joc, jucătorii fiind preocupați de menținerea echilibrului. Teoretic, acest rezultat ne-a asigurat prezența în faza a doua a Campionatului Național de Futsal U19. Sunt foarte mulțumit de evoluția băieților care au jucat astăzi.

După o primă repriză dominată autoritar, am avut unele momente mai slabe în repriza secundă, când adversarii au reușit să egaleze la 6. Dând dovadă de maturitate în joc, am reușit să mai înscriem un gol și să aducem cele 3 puncte la Fălticeni. Urmează o săptămână de pauză, după care vom primi vizita echipei Politehnica Iași, într-un meci decisiv pentru locul al doilea”, a declarat antrenorul Marcel Irimie pentru Cronica de Fălticeni.

Rezultate:

Mar 11, 2018 00:00 CSM Politehnica Iasi   –   STA
Mar 11, 2018 00:00 Internazionale Traian Vaslui Amânat Futsal Ceahlaul Piatra Neamt
Mar 13, 2018 16:00 Sănătatea Darabani 6 – 7 CN Nicu Gane Fălticeni