Concursul Interjudețean de Matematică „Acolada” și-a desemnat câștigătorii: Elevii din județeul Suceava au dominat competițiaEducație

Concursul Interjudețean de Matematică „Acolada” și-a desemnat câștigătorii: Elevii din județeul Suceava au dominat competiția

Școala Gimnazială Bogdănești, în parteneriat cu Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava,  a organizat sâmbătă, 3 iunie,  a XII-a ediție a Concursului Interjudețean de Matematică ”Acolada”,  adresat elevilor din mediul rural din clasele IV-VIII.

Au participat peste 125 de elevi, din localități ale județelor: Suceava, Botoșani, Bacău, Neamț, Iași și Bistrița-Năsăud. Pentru prima dată au participat la concurs elevi din comunele Romuli, județul Bistrița-Năsăud, și Pătrăuți, județul Suceava, iar în afara cocursului au participat două eleve din orașele Iași și Tîrgu Ocna.

“Toți profesorii de matematică implicați în concurs, din comisii și invitați, sunt membri marcanți ai Societății de Științe Matematice din România, cu rezultate deosebite în ceea ce privește matematica Pentru cunoscători ei sunt amintiți, cu recunoștință infinită, din partea organizatorilor. Ne exprimăm, totodată regretul că o parte dintre alți valoroși invitați nu ne-au putut onora cu prezența la acestă ediție, dar ne-am bucurat de sprijinul lor sufletesc pentru reușita concursului, pe care l-am resimțit din plin”, ne-a informat profesorul Vasile Solcanu, inițiatorul acestui concurs.

Concurenții și invitații au apreciat profesionalismul organizării concursului, frumusețea și dificultatea subiectelor, corectitudinea evaluării lucrărilor. De o apreciere deosebită s-a bucurat pregătirea elevilor participanți. Unii dintre ei au ajuns aproape de puntajul maxim de 40 de puncte, iar unul dintre ei chiar la realizat.

Elevii din județul Suceava au obținut: 4 premii I, 5 premii II, 4 premii III și 36 de mențiuni.

Pentru puctajul maxim, marele premiu i-a fost oferit elevului Airinei Andrei Cristian, de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava.

Preşedintele concursului a fost Lector dr. Marius Marchitan, de la Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava.

Sponsorul principal al concursului, societatea DEDEMAN, a oferit suma de 10.000 de lei pentru premierea concurenților și pentru masa concurenților, însoțitorilor, membrilor comisiei și invitaților. Alți sponsori ai concursului au fost: Primăria Bogdănești, cu suma de 1500 de lei, Editura Taida din Iași și Editura Gil din Zalău, care au oferit cărți tutror concurenților.

Cele peste 200 de persoane participante au servit masa la Mănăstirea  din Bogdănești. Un moment artistic a fost susținut la Căminul Cultural Bogdănești de grupul de elevi ”Noițele”, condus de învățătorul Costân Ion.

Festivitatea de premiere a avut loc la Căminul Cultural, în prezența primarului Traian Rogojină.

Anul acesta, concursul ”Acolada” a fost legat de Ziua Comunei Bogdănești, care a avut loc în următoarea zi, pe 4 iunie, de Duminica Mare.

Cu această ocazie, în cadru festiv, elevii Airinei Andrei Cristian și Airinei Gabriel Vlad au fost premiați cu bani din partea Primăriei Bogdănești și a Consiliului Local, pentru rezultatele deosebite pe care le-au obținut la concursurile și olimpiada de matematică, atât la nivel județean cât și național

Atât ei cât și profesorul lor îndrumător, Vasile Solcanu, au primit diplome de excelență  din partea Primăriei Bodănești, însoțite de mulțumiri adresate de către  primarul comunei.

“Mulțumesc tuturor celor care s-au implicat în reușita acestei ediții a Concursului Acolada: elevi, profesori îndrumători, părinți, membri ai comisiilor, invitați de onoare, și îi așteaptăm și la edițiile viitoare”, a ținut să precizeze profesorul Vasile Solcanu.

Prezenăm în continuare primii 6 clasați la fiecare clasă, cu precizarea că situația exactă pe clase și alte informații vor fi publicate  pe site-ul școlii:  scoalabogdanestisv.ro.

Clasa a IV-a

Premiul I: Dimitriu Carol Ciprian – Școala Gimnazială ”Artur Gorovei”, Bunești (Suceava)

Premiul II: Munteanu Sofia – Școala Gimnazială Rîșca (Suceava);

Premiul III: Antohi Luciana Lavinia – Școala Gimnazială ”Luca Gavril”, Drăgușeni, (Suceava)

Mențiune I: Baltag Radu Marian – Școala Gimnazială Rîșca (Suceava)

Mențiune II: Drilea Vasilică Răzvan – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești (Suceava)

Mențiune III: Gafițescu Bogdan – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu” Dumbrăveni (Suceava).

Au fost acordate două premii speciale, în afara concursului, elevelor Aramă Roxana, de la Școala Gimnazială Nr 2. Târgu Ocna, și Roșu Ana, de la Școala ”Bogdan Petriceicu Hajdeu” Iași.

 Clasa a V-a:

Premiul I: Airinei Gabriel Vlad  – Școala Gimnazială Nr.1, Bogdănești (Suceava)

Premiul II: Ștefănucă Robert – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu”, Dumbrăveni (Suceava)

Premiul III:  Mândrescu Denis – Școala Gimnazială ”Niculae Popinceanu”,  Mihoveni (Suceava)

Mențiune I: Moraru Andreea Carmen – Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” (Bacău)

Mențiune II: Lazăr Maria Paula – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu”, Dumbrăveni, (Suceava)

Mențiune I: Negru Narcisa – Școala Gimnazială ”Niculae Popinceanu”, Mihoveni (Suceava)

 

Clasa a VI-a:

Premiul I: Bejenari Denisa – Școala Gimnazială ”Constantin Morariu”, Pătrăuți (Suceava)

Premiul II: Berari Megara – Școala Gimnazială ”Niculae Popincanu”,  Mihoveni  (Suceava)

Premiul III: Balan Codrin – Școala Gimnazială Bucșoaia (Suceava)

Mențiune I: Moroșan Sebastian –  Școala Gimnaziala Bucșoaia (Suceava)

Mențiune II: Sandu Laura – Școala Gimnazială ”Niculae Popinceanu”, Mihoveni  (Suceava)

Mențiune III: Rupi Sabina – Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” (Bacău)

 

Clasa a VII-a

Premiul I: Gălățanu Mariela – Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” (Bacău)

Premiul II: Sandu Raluca – Școala Gimnazială ”Niculae Popinceanu”,  Mihoveni (Suceava)

Premiul III: Botez Costina Marta – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu”, Dumbrăveni (Suceava)

Mențiune I: Crăciun Pîțu George –  Liceul Tehnologic Cajvana  (Suceava)

Mențiune II: Baltag Antonia Daniela – Școala Gimnazială Rîșca (Suceava)

Mențiune III: Timiș Andreea – Școala Gimnazială Romuli (Bistrița-Năsăud)

 

Clasa a VIII-a

Premiul I: Airinei Andrei Cristian – Școala Gimnazială Nr.1 Bogdănești (Suceava)

Premiul II: Soroceanu Roland – Școala Gimnazială ”Constantin Morariu”, Pătrăuți (Suceava)

Premiul III: Bulz Raluca – Școala Gimnazială Romuli (Bistrița-Năsăud)

Mențiune I: Andriciuc Andreea – Școala Gimnazială ”Niculae Popinceanu”,  Mihoveni (Suceava)

Mențiune II: Ciofu Dinuța  – Școala Gimnazială Bucșoaia, (Suceava)

Mențiune III: Miron Alexandru Ștefăniță – Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia (Suceava)

acolada_bogdanesti_1 acolada_bogdanesti_3 acolada_bogdanesti_4 acolada_bogdanesti_5 acolada_bogdanesti_6 acolada_bogdanesti_2
<
>

ȘTIRI