Concursul Interjudețean de Matematică „Acolada” de la Bogdănești și-a desemnat câștigătorii ediției 2018Educație

Concursul Interjudețean de Matematică „Acolada” de la Bogdănești și-a desemnat câștigătorii ediției 2018

Iubitorii științei exacte din mediul rural au propriul concurs. „Acolada” reunește elevii pasionați de matematică ce au posibilitatea de a-și testa cunoștințele dobândite pe această disciplină spre finalul de an școlar. Cu 13 ediții la activ, competiția interjudețeană, organizată la Bogdănești sub coordonarea profesorului Ion Solcanu, este sprijinită financiar de compania Dedeman, ai cărei acționari sunt originari din localitatea gazdă.

Anul acesta elevii din zona Fălticeni au dominat concursul de matematică, juriul fiind format din profesori din toate mediile educaționale, gimnaziu, colegiu și facultate.

Competiția s-a dovedit acerbă, iar subiectele nu au fost deloc ușoare pentru cei 100 de școlari participanți din județele Suceava, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Cluj, Neamț, Iași și Olt care au râvnit la premiul întâi.

Structurat pe cinci categorii, de la clasa a IV-a la clasa a VIII-a, concursul „Acolada” poate fi considerat Olimpiada Satelor la Matematică prin prisma dificultății subiectelor. Din acest motiv, participarea la competiție este una selectă, iar provocarea rezolvării problemelor este una pe măsură chiar și pentru elevii cu medii mari la această disciplină.

Concurenții din județul Suceava au obținut peste 40 de premii în cadrul concursului, 25 dintre acestea revenind copiilor din zona Fălticeni.

S-au remarcat în mod deosebit reprezentanții Școlii Gimnaziale Bogdănești, Școlii Gimnaziale „Vasile Tomegea” din Boroaia și Școlii Gimnaziale „Nicolae Labiș” din Mălini. Rezultate bune au obținut și elevi ai școlilor din Preutești, Baia, Horodniceni, Drăgușeni și Râșca.

Organizatorul și inițiatorul concursului, profesorul Vasile Solcanu, le-a mulțumit tuturor celor care s-au implicat în reușita acestei ediții, invitându-i pe elevi și profesori la următorul concurs Acolada, cel din anul 2019.

„Concursul a fost un succes sub toate aspectele. Am fost apreciați pentru profesionalismul organizării concursului, frumusețea și dificultatea subiectelor, corectitudinea evaluării lucrărilor. Mai mult decât atât, toți profesorii de matematică implicați în concurs, din comisii și invitați, sunt iubitori ai matematicii, unii dintre ei membri marcanți ai SSMR.”, ne-a declarat profesorul Ion Solcanu. „De o apreciere deosebită s-a bucurat pregătirea elevilor participanți, unii dintre ei ajungând aproape de punctajul maxim de 40 de puncte, doi dintre ei realizându-l. Le mulțumesc tuturor pentru participare, iar celor de la Dedeman le mulțumesc pentru sprijinul oferit și anul acesta.”

Marele premiu i-a revenit elevului sucevean Daniel Câmpanu de la Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” din Dumbrăveni, unul dintre participanții cu punctaj maxim.

Cel mai bine clasat concurent de la secțiunea clasei a VIII-a, Ioan Bălăceanu de la Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” din Mălini, a primit un premiu din partea Colegiului „Ștefan cel Mare” din Suceava, iar eleva Roxana Aramă din Târgu Ocna a câștigat, cu punctaj maxim, al doilea premiu special.

Sponsorul principal al competiției, Dedeman, i-a premiat cu bani pe elevii merituoși și a suportat cheltuielile pentru masa concurenților, însoțitorilor, membrilor comisiei și invitaților, peste 160 de persoane, care au cinat la Mănăstirea Bogdănești. Fondul de sponsorizare s-a ridicat la 11.000 de lei.

Ca sponsori au mai participat Primăria Bogdănești cu suma de 1500 de lei și Editura Taida din Iași care le-a oferit cărți tuturor concurenților.

După anunțarea rezultatelor și premiere, organizatorii i-au invitat pe oaspeți la Căminul Cultural unde grupurile de elevi „Noițele”și „Armonia”, conduse de învățătorii Ion Costân și Gheorghe Apostol, au susținut un program artistic.

Premianții clasei a IV-a

Premiul I: Fusa Florin Alexandru -Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu” Dumbrăveni
Premiul II: Mitocariu Nicăi Daria – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești
Premiul III: Aioanei Claudiu Andrei – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu” Dumbrăveni
Mențiune: Moșneguțu Matei – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești
Mențiune: Cozma Pavel Octavian – Școala Gimnazială Horodniceni
Mențiune: Acatrinei Maria – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești

Premianții clasei a V-a

Premiul I:Joldescu Crina Mihaela – Școala Gimnazială Heci (Iași)
Premiul II: Horga Ciprian – Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia
Premiul III: Ruscan Laurențiu – Școala Gimnaziala Bucșoaia
Mențiune: Ghițu Ana Maria – Școala Gimnazială ”Luca Gavril” Drăgușeni
Mențiune: Lazăr Andrei – Școala Gimnazială ”Luca Gavril” Drăgușeni
Mențiune: Scurtu Teodor Marian – Școala Gimnazială Horodniceni
Mențiune: Mancaș Iliuță – Școala Gimnazială Horodniceni
Mențiune: Ferariu Nicoleta – Școala Gimnazială Preutești
Mențiune: Iftimovici Valentina – Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru” Baia

Premianții clasei a VI-a

Premiul I: Câmpanu Eduardo Daniel – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu” Dumbrăveni
Premiul II: Airinei Vlad Gabriel – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești
Premiul III: Ungureanu Tudor Dan – Școala Gimnazială ”Nicolae Labiș” Mălini
Mențiune: Solcanu Alexandru – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești
Mențiune: Apopi Stelian – Școala Gimnazială nr. 1 Bogdănești
Mențiune: Bratu Andrada Maria – Școala Gimnazială Râșca
Mențiune: Ciobanu Levi – Școala Gimnazială Poieni Udești

Premianții clasei a VII-a

Premiul I: Lăcătuș Darius Otniel – Școala Gimnazială Poieni Udești
Premiul II: Plăcintă Alexandra – Școala Gimnazială ”Nicolae Labiș” Mălini
Premiul III: Păvăloaia Giulia Gabriela – Școala Gimnazială Nr.1 Bogdănești
Mențiune: Moroșan Sebastian Vasile – Școala Gimnazială Bucșoaia
Mențiune: Drăniceru Bogdan Gabriel – Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia
Mențiune: Gâscă Dumitru – Școala Gimnazială Horodniceni

Premianții clasei a VIII-a

Premiul I: Bălăceanu Giovanni Ioan – Școala Gimnazială ”Nicolae Labiș” Mălini
Premiul II: Mitocaru Silviu Gabriel – Școala Gimnazială ”Nicolae Labiș” Mălini
Premiul III: Gălățanu Mariela – Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” Nicolae Bălcescu
Mențiune: Dogaru Paul – Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu”
Mențiune: Chițu Ana Maria – Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia
Mențiune: Anița Maria Silvia – Școala Gimnazială Preutești
Mențiune: Penciuc Andreea Adelina – Liceul Tehnologic ”Mihai Eminescu” Dumbrăveni

ȘTIRI