Clubul „Kim Long Dao” Fălticeni se întoarce cu două medalii de la Campionatul Național de Qwan Ki Do – Arme tradiționaleSport

Federația Română de Arte Marțiale a organizat la sfârșitul acestei săptămâni, 25-26 noiembrie 2017, o nouă ediție a Campionatului Național de Qwan Ki Do –  Co Vo Dao (Arme tradiționale – juniori și seniori).

Competiția a fost organizată în Sala Polivalentă “Ionuț Iftimoaie” din Comănești, județul Bacău.

Între numeroșii participanți s-au aflat și 8 sportivi de la Clubul Kim Long Dao Fălticeni (două senioare și șase juniori). Aceștia au concurat la cele două categorii: Thao Quyen (tenhnică) și Song Dao (luptă).

Elevii instructorului Marius Maxim, patru dintre ei aflați la prima participare la Campionatul Național, au avut o participare onorabilă, reușind să urce de două ori pe podium.

În prima zi, sportiva Ioana Pavăl, aflată la prima participare, s-a clasat pe locul 3 la proba tehnică (categoria 18-39 ani – grade), iar Radu Iulian Vlad s-a calificat în primii șase sportivi ai finalei, la categoria 16-17 ani – grade.

A doua medalie pentru Kim Long Dao Fălticeni a fost obținută de Eliza Baciu, clasată pe pe locul al doilea în proba de luptă (categoria 18-39 ani – centuri negre).