Canotorii suceveni au concurat la Fălticeni pentru Cupa României la ErgometruSport

Canotorii suceveni au concurat la Fălticeni pentru Cupa României la Ergometru

Canotorii din Fălticeni și Suceava au participat, la sfârșitul săptămânii trecute (sâmbătă, 2 februarie 2019 – n.n.), la primul eveniment din calendarul competițional intern.

Federația Română de Canotaj a organizat Cupa României la Ergometru, juniori și seniori, în centrele zonale de la Izvorani, Timișoara, Snagov, Fălticeni, Orșova, Iași, Năvădari, și în localitatea italiană Piediluco (unde se pregătesc canotorii din loturile olimpice).

La Fălticeni, în Sala de sport a Colegiului Național „Nicu Gane”, au concurat canotorii de la CSS Nicu Gane Fălticeni, CSM Suceava, ACS Nada Florilor Fălticeni, CS Botoșani, LPS Piatra Neamț și CS Ceahlăul Piatra Neamț.

În urma centralizării rezultatelor, canotorii din Fălticeni au obținut 4 clasări pe podium. Alte 8 clasări pe podium au fost obținute de canotorii de la CSM Suceava.

Rezultatele canotorilor din Fălticeni și Suceava:

Juniori:

Juniori I / Simplu:  1. Arteni Fîntânariu Florin Nicolae (CSM Suceava); 13. Gavril Andrei Constantin (CSS Nicu Gane).

Junioare I / Simplu: 6. Moroșanu Georgiana (CSS Nicu Gane); 8. Chiriloaea Georgiana Florentina (CSM Suceava).

Juniori II / Simplu: 10. Pleșescu Cosmin Iulian (CSM Suceava).

Junioare II / Simplu: 2. Neculăeasa Florentina Giorgiana (CSM Suceava); 6. Beresnicu Larisa Elena.

Juniori III / Simplu: 1. Vasilache Andrei Iulian (CSS Nicu Gane); 2. Avăcăriței Antonel (CSM Suceava); 3. Tașcă Sebastian Alexandru (CSS Nicu Gane).

Junioare III / Simplu: 2. Ailincăi Denisa Cristina (CSM Suceava); 6. Vasilache Ioana Andreea (CSS Nicu Gane); 8. Gușă Shara Ștefania (CSS Nicu Gane); 10. Cantoriu Iuliana Irina (CSS Nicu Gane).

Juniori Categorie Ușoară: 1. Pavăl Constantin Iulian (ACS Nada Florilor Fălticeni); 2. Calistru Remus Marinică (CSM Suceava); 3. Vultur Gabriel (ACS Nada Florilor Fălticeni); 4. Petrariu Adrian (CSS Nicu Gane).

Juniori I / Dublu: 3. Iacob Georgel Viorel și Onea Petru Lucian (CSM Suceava).

Junioare I / Dublu: 5. Vultur Andreea și Moșneagu Denisa Gabriel (CSS Nicu Gane).

Juniori II / Dublu: 2. Ciornei Andrei Petru și Munteanu Alexandru Valentin (CSM Suceava); 4. Nițan Alexandru și Sandu Gabriel Ghiorghiță (CSS Nicu Gane); 7. Ciocan Vasile Eduard și Gheorghiță Petrică.

Junioare II / Dublu: 2. Filipovici Paula Ecaterina și Popa Petruța Ionela (CSM Suceava); 7. Balan Larisa Georgică și Loghin Ana Maria (CSM Suceava).

Seniori

Seniori / Simplu: 3. Ciobâcă Dumitru Alexandru (CSM Suceava); 5. Adamovici Sebastian (ACS Nada Florilor Fălticeni).

Următoarele competiții se vor desfășura tot pe ergometru, la Piatra Neamț, la începutul lunii martie. Atunci sunt programate Campionatele Naționale Individual și Echipe (juniori și seniori).

Prima ieșire pe apă într-o întrecere oficială va avea loc în perioada 17-20 aprilie 2019, la Timișoara, cu ocazia Campionatului Național de Fond (seniori, tineret și juniori).

ȘTIRI