Canotorii din Fălticeni și Suceava au obținut opt medalii în Cupa Federației Române de Canotaj

Federația Română de Canotaj a organizat la sfârșitul săptămânii trecute ultimele competiții oficiale din acest an.

În centrele zonale de la Snagov, Timișoara, Năvodari, Iași, Orșova și Fălticeni s-a desfășurat Cupa Federației (pe ergometru).

În competiție au participat și circa 30 de sportivi de la cluburile din județul Suceava: CSS „Nicu Gane” Fălticeni, ACS “Nada Florilor” Fălticeni și CSM Suceava. O parte a sucevenilor au intrat în competiție în alte centre din țară, unde se pregătesc cu loturile naționale.

Sportivii au făcut un efort considerabil pe aparatele care simulează un parcurs de 2000 de metri pe apă.

În urma confruntării timpilor scoși de canotorii din întreaga țară, cluburile sucevene și-au trecut în palmares 8 clasări pe podium.

CSS „Nicu Gane” Fălticeni (antrenori Vasile și Ana Avrămia) a obținut două locuri întâi, prin Andrei Constantin Gavril (Juniori III – masculin, individual), Narcis – Sebastian Zaharii (Juniori – masculin, categorie ușoară) și un loc doi prin echipajul format din Cristian – Ionuț Cojocaru și Andrei – Sebastian Cornea (Juniori I – masculin, echipe).

ACS “Nada Florilor” Fălticeni a obținut două medalii în competiția seniorilor, prin: Sebastian Adamovici – locul 1 (Seniori – categorie ușoară) și Ciprian Tudosă – locul 3 (Individual).

Trei medalii au obținut canotorii de la CSM Suceava (antrenor Ioan Despa), locul 3 la juniori, prin George – Viorel Iacob, respectiv două medalii la seniori, prin Marian Toma – locul 2 și Iulian – Gabriel Șchiopoaia – locul 3 (categorie ușoară).