Calificare nesperată pentru Colegiul “Nicu Gane” Fălticeni în play-off-ul Campionatului Național de Futsal U19Sport

Echipa de futsal a Colegiului Național “Nicu Gane” Fălticeni a obținut calificarea în cea de-a doua fază a Campionatului Național Under 19.

Punctul care a salvat un sezon chinuit a fost obținut în ultima etapă a sezonului regular, pe terenul echipei Sporting Darabani.

Marți, 16 aprilie 2019, Darabaniul și Fălticeniul au încheiat la egalitate, 6-6. Evoluția scorului a fost una de infarct. Gazdele au deschis scorul, fălticenenii au întors rezultatul, iar la pauză s-a intrat cu scor egal (2-2). În repriza secundă, echipa pregătită de Marcel Irimie a avut avantaj de 4 goluri (6-2), dar a fost egalată cu 30 de secunde înainte de final, iar la ultima fază a jocului gazdele au trimis mingea în bară.

În urma acestui rezultat Fălticeniul și-a asigurat locul 4 în clasamentul final, indiferent de rezultatul ultimei partide, dintre Bukovina Vicov și Ceahlăul Piatra Neamț. Fălticeniul are avantajul rezultatelor directe în fața celor de la Vicov.

“A fost un meci în care am trecut prin toate starile posibile. Îmi doresc să nu mai am parte de asemenea tensiune și răsturnări de scor. Sunt mulțumim de rezultat, însă jocul prestat nu a fost cum mi-aș fi dorit. Felicit echipa pentru efort și îmi doresc să arătăm altceva în play-off”, ne-a declarat antrenorul Marcel Irimie.

În play-off, Colegiul “Nicu Gane” va întâlni câștigătoarea seriei, echipa Ceahlăul Piatra Neamț.

Rezultatele ultimei etape a sezonului regular (Etapa a 10-a)

6. Bukovina Vicov 9 2 1 6 43-53 -10 7

Sporting Darabani – CN Nicu Gane Fălticeni 6-6 (2-2)

Pentru fălticeneni au marcat: Gagiu Ionuț (3 goluri), Sava Sergiu, Pintilei Andrei și Piciu Tiberiu

CN Nicu Gane: Bîgu, Puștiu, Popa, Pintilei, Talpău, Sava, Piciu, Chiriac, Cojocaru, Holca, Nechiforeasa, Gagiu, Nistor, Rădășanu, Prisecariu.