Alegeri parlamentare 2016: Lista candidaților din județul Suceava pentru Camera Deputaților și Senat | Cronica de Fălticeni
Alegeri parlamentare 2016: Lista candidaților din județul Suceava pentru Camera Deputaților și SenatActualitate

Alegeri parlamentare 2016: Lista candidaților din județul Suceava pentru Camera Deputaților și Senat

Au început alegerile. După 30 de zile în care și-au prezentat programele și propunerile pentru viitor, candidații pentru viitorul Parlament dau ”examenul” după campania electorală. Scrutinul din 11 decembrie va stabili cine intră la guvernare până în anul 2020.

În circumscripțiile electorale din țară vor fi aleși 308 deputați și 134 de senatori, iar în circumscripția electorală pentru cetățenii români cu domiciliul în străinătate vor fi aleși 2 senatori și 4 deputați.

10 partide propun în județul Suceava nume mai noi sau mai vechi pentru funcția de demnitar al statului, pentru un mandat de patru ani.

Pe listele electorale figurează 180 de candidați.

124 sunt înscriși pentru Camera Deputaților și 56 pentru Senat. Doi dintre candidați sunt independenți, un medic psihiatru și un doctor în economie.

De cealaltă parte, pe listele alegătorilor, sunt înregistrate 589.725 de persoane cu drept de vot, iar pentru bune desfășurare a scrutinului autoritățile au amenajat 555 de secții de votare. 21 dintre acestea se regăsesc în municipiul Fălticeni.

De cealaltă parte, pe listele alegătorilor  sunt 26.260 de persoane cu drept de vot, iar în zona arondată sunt peste 83.000 de alegători. Dintre aceștia, în zona rurală sunt 66.339, iar în cele două orașe Dolhasca și Liteni sunt 16.744 de persoane cu drept de vot.

Secțiile de votare s-au deschis la ora 7.00 și se vor închide la ora 21.00.

Lista candidaților din județul Suceava pentru Camera Deputaților și Senat


Alianța Noastră România (ANR)

Camera Deputaților

Profire Mihai

Popescu Dan-Nicolae

Manolea Emanuel

Goarză Marius

Aioanei Dinu

Goarză Denisa-Rebeca

Irimia Ginuța Denisa

Mărtinaș Astrid-Roberta

Ciobanu Marius-Vicol

Gargaletus Lucia

Vlădulescu Ioana

Bădăuță Eugen-Marius

Murea Sorina-Angela

Senat

Balabașciuc Mugurel-Sorin

Andronic Camelia-Monica

Turcu Emil

Dinter Mircea-Mihai

Florianu Maria

Ghidănac Bogdan


Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE)

Camera Deputaților

Băișanu Ștefan-Alexandru

Miron Neculai

Boliacu Constantin

Aldea Gheorghe

Savițchi Dan

Carcalete Petru

Proboteanu Constantin

Milici Ovidiu

Bîrsan Marcela-Elena

Grădinariu Ioan

Asaftei-Titianu Ion

Grosariu Ovidiu

Senat

Niță Ilie

Bordeuț Vasile-Lucian

Tomoiagă Gheorghe

Valcu Neculai-Valentin

Cuzencu Loredana


Partidul Ecologist Român (PER )

Camera Deputaților

Mocanu Costel

Sîrbu Adrian-Vasile

Amurăriței Bogdan-Nicușor

Gherasim Domnica

Delibaș Florin

Sucevan Costel

Vranău Traian-Daniel

Miron Cezar-Doru

Gorincioi Ion

Butnariu Corneliu-Dumitru

Sofian Liviu

Ciobanu Simona-Elena

Berariu Cristian-Costică

Senat

Stănilă Alexandru

Ciobanu Dumitru-Cristinel

Bratu Mihail

Tănase Sever-Alexandru

Iordache Gheorghe

Butnariu Cristina


Partidul Mișcarea Populară (PMP)

Camera Deputaților

Popovici Corneliu

Andrei Sorin

Andronache Marian

Dumitru Vasile-Dan

Juravle-Nistor Petru

Gâtlan Anca-Mihaela

Robu Sorin Suceava

Sidor Cristian-Gheorghe

Pintilii Mircea-Cristian

Pintilie Iulia

Irașoc Camelia-Alina

Jucan Gheorghe

Olari George

Senat

Olarean Aurel

Vancea Cristian

Balan Lenuța

Cobzariu Nicoleta-Simona

Șalar Florin

Munteanu Constantin


Partidul Național Liberal (PNL)

Camera Deputaților

Balan Ioan

Fădor Angelica

Gheorghiu Bogdan

Mihalescul Dumitru

Surugiu Iulian-Radu

Doroftei Ovidiu

Moroșanu Gabriel

Chiruța Vasile

Haiura Viorel

Țăranu-Hofnăr Valeruț

Andriescu Liviu-Doru

Munteanu Alexandra-Irina

Salup-Rusu Alexandru-Marian

Senat

Cadariu Constantin-Daniel

Miron Vasilica-Steliana

Pentiuc Radu-Dumitru

Titianu Tudorel-Constantin

Bocancea Mugurel

Crețu Silviu-Cristinel


Partidul România Mare (PRM)

Camera Deputaților

Ionesi Saveta

Cerlincă Vasile

Lazurcă Vasile-Mihai

Cotlarciuc Sorin-Constantin

Căldăruș Mihai

Pasailă Cătălin

Lupu Mihaela

Masapiuc Viorica

Mătrășoaie Vasile

Stoica Daniel

Masapiuc Nicolae

Ionesi Tiberiu

Cerlincă Monica

Senat

Bădăluță Vasile

Șangău Alina-Emilia

Miron Ștefan

Cerlincă Angela-Elena

Irimia Ana-Carmen

Luța Maria


Partidul România Unită (PRU)

Camera Deputaților

Danteș Ovidiu

Mustea Vasile

Candrea Petru

Bumbu Grigore

Zancu Georgeta

Sorohan Gheorghe

Tîrlă Dumitru

Simiganovschi Stelian

Țigănescu Toader

Pușcaș Miron

Toma Vasile

Bejinariu Ioan

Dranca Maria

Senat

Dinuță Ioan

Rusu Vasile

Vasiliu Laurențiu

Forminte Valeria

Nemțoi Lazăr Petru

Sabău-Lupașc Ghiorghe


Partidul Social Democrat (PSD)

Camera Deputaților

Bejinariu Eugen

Cobuz Maricela

Nechifor Cătălin-Ioan

Rădulescu Alexandru

Havrici Emanuel-Iuliu

Pavăl Ioan

Șoldan Gheorghe

Apetrii Gheorghe

Pintilei Oana-Elena

Lungu Florin

Popa Alina-Ioana

Crăciun Petru

Reman Mihai

Senat

Stan Ioan

Iordache Virginel

Donțu Ovidiu-Liviu

Marinca Mihaiela

Bosancu Niculai

Munteanu Radu-Gheorghe


Uniunea Democrată Maghiară Din România (UDMR)

Camera Deputaților

Nagy Sándor

Pásztai Ottó-Zsolt

Csiger László-Róbert

Szabó Kinga

Orban Jakab

Toth Silvia-Irina

Barczag Carol-Ioan

Erdei Ioan

Kántor Boglárka

Erős Levente

Kovács Marta

Pap Mircea

Tanyi Tibor

Senat

Lőrincz Csilla

Veress Dávid

Bardocz László

Rátz István

Albert Alfonz-Pál

Pal Cristina-Elisabeta


Uniunea Salvați România (USR)

Camera Deputaților

Pîrghie Cristian

Munteanu Teodora

Plămădeală Radu

Maierean Mihai Ilie

Istrate Alexandru-Georgian

Marin Ion

Senat

Ciornei Radu-Tudor

Văcăreanu Ciprian-Constantin

Ignătescu Lorena


Independenți

Paziuc Alexandru

Cioban Costel-Ioan

ȘTIRI