Locuitorii din mai multe cartiere ale municipiului Fălticeni vor rămâne fără apă potabilă luni, 27 iulie, ca urmare a unor lucrări de intervenție efectuate de ACET. Măsura este necesară pentru remedierea unor defecțiuni apărute la rețeaua de distribuție a apei, lucrările urmând să fie realizate în regim de urgență.
Potrivit unui anunț transmis de operatorul regional, furnizarea apei potabile va fi întreruptă în intervalul orar 9:00 – 16:00.
Intervenția are ca scop remedierea unor probleme apărute la conducta de polietilenă de pe strada Armatei.
În urma acestei lucrări vor fi afectați consumatorii de pe strada Armatei (parțial), precum și cei de pe străzile Tudor Vladimirescu, Șoldănești, Gheorghe Doja, Antilești, Soldat Nedelcu și Sergent Rusu.
Reprezentanții ACET le recomandă locuitorilor din zonele vizate să își asigure din timp rezervele necesare de apă pentru consum și uz casnic, astfel încât să reducă disconfortul creat de întreruperea temporară a serviciului.
De asemenea, operatorul atrage atenția că, după reluarea alimentării cu apă, există posibilitatea ca aceasta să prezinte pentru un timp scurt valori mai ridicate ale parametrului de turbiditate, fenomen care poate apărea în mod obișnuit după efectuarea unor lucrări la rețelele de distribuție.
În astfel de situații, consumatorii sunt sfătuiți să lase apa să curgă câteva minute până la limpezirea completă și să o utilizeze doar în scopuri menajere până când aceasta își recapătă caracteristicile normale de potabilitate.
În cazul în care apa rămâne tulbure pentru o perioadă mai lungă de timp, cetățenii sunt îndemnați să contacteze Dispeceratul Agenției Fălticeni. Operatorul precizează că echipe specializate vor interveni în teren pentru verificarea situației și soluționarea eventualelor probleme semnalate de utilizatori.
ACET regretă disconfortul creat și mulțumește consumatorilor pentru înțelegere, subliniind că intervenția este necesară pentru menținerea în bune condiții a sistemului de alimentare cu apă din municipiu.






