Victorii pentru echipele din Fălticeni şi Preuteşti în etapa a 15-aSport

Victorii pentru echipele din Fălticeni şi Preuteşti în etapa a 15-a

În Liga a IV-a suceveană astăzi s-au disputat meciurile din etapa a 15-a. În cele 8 partide s-au marcat s-au marcat 45 de goluri. Scorul etapei a fost realizat de Avântul Volovăţ, 8-2 pe teren propriu, iar performera în deplasare a fost Zimbrul Siret care a câştigat cu 6-0 la Vereşti.

Cinci echipe din primele 7 clasate au obţinut victorii. Între aceste echipe rămâne în continuare o diferenţă de doar 7 puncte.

Şomuzul Preuteşti a obţinut o nouă victorie categorică pe propriul teren, 4-0, în faţa Ştiinţei Frătăuţii Vechi, două goluri fiind înscrise de golgeterul Cătălin Vasiliu, unul de Simiraş iar ultimul de juniorul debutant Paşcovici (15 ani).

Progresul Fătăuţii Vechi se menţine la un singur punct în urma Preuteştiului după ce a reuşit să învingă în prelungiri, cu scorul de 3-2, pe Recolta Fântânele.

În derbiul etapei, Bradul Putna a oprit pe moment ascensiunea Silvei Udeşti.

Moldova Drăguşeni a avut meci greu acasă cu Bucovina II Rădăuţi. Oaspeţii s-au impus cu 5-1

La Fălticeni, gazdele au început cu stângul meciul cu Victoria Vatra Moldoviţei. În minutul 3 oaspeţii au deschis scorul prin Beldie, la o greşeală în apărare, şi au avut ocazia să-şi dubleze avantajul în minutul 10 când acelaşi jucător a scăpat singur spre poarta lui Vamanu dar mingea a muşcat din rădăcina barei laterale. Până la pauză gazdele s-au întrecut în ratări dar au reuşit să întoarcă rezultatul prin Nechitoaia (min. 15) şi autogolul lui Ursache (min 45). Dominarea echipei din Fălticeni a continuat şi în repriza a doua. Pe lista marcatorilor s-au mai aflat Ailincăi (min. 71), Nechitoaia (min 80) şi Ştefăroi (min 90).

Şomuz Fălticeni – Victoria Vatra Moldoviţei 5-1 (2-1)

Marcatori: Nechitoaia (15, 80), Ailincăi (71), Ştefăroi (90), Ursache (a.g. 45) / Beldie (3)

Şomuz: Vamanu, Furtună, Căeriu, Ştefăroi, Săvoaia (80 Moisii), Antonesei, Cara (72 Alexandru C.), Nechitoaia, Vişinar, Vicu ( 66. Ailenei A.), Luţac (63 Ailincăi). Antr. Radu Anania.

Vatra Moldoviţei: Solcanu – Istrate (73 Negură T), Fîrcal, Hăucă, Ursache, Beldie, Ciornei, Negură O., Badea, Bosancu Gh., Strugari. Antr. C. Ţigănaşu.

Şomuzul Preuteşti – Ştiinţa Vicovu de Jos 4-0 (1-0)

Marcatori: C. Vasiliu (2g.), Simiraş, Paşcovici

Şomuz: Aaniţei – Filip, Constantin, Botoşanu, Cozma, Irimia, Bălău, Dragomir, Clim, Simiraş, C. Vasiliu. Au mai intrat: R. Vasiliu, V. Alexandru, Crăciun, Paşcovici.  Antr. Cătălin Vasiliu.

Bucovina II Pojorâta – CS Gura Humorului 3-1

Voinţa Stroieşti – Viitorul Liteni 0-3 (gazdele s-au retras din competiţie)

Clasament: 1. Şomuzul Preuteşti – 34p./ 2. Progresul Fr. Vechi – 33p./ 3. Bucovina II Pojorâta – 32p./ 4. Bradul Putna – 31p./ 5. Şomuz Fălticeni – 30p./ 6. Silva Udeşti – 29p./ 7. CS Gura Humorului – 27p./8. Bucovina 2 Rădăuţi – 25p./ 9. Viitorul Liteni – 23p./ 10. Victoria V.M. – 21p./ 11. Zimbrul Siret – 21p./ 12. Ştiinţa Vic. de Jos – 18p./ 13. Recolta Fântânele – 14p./ 14. Avântul Volovăţ – 14p./ 15. Viitorul Vereşti – 14p./ 16. Moldova Drăguşeni – 13p./ 17. Flacăra Vic. de Jos – 4p./ 18. Voinţa Stroieşti – op.

Etapa a 16-a se este programată miercuri, 3 decembrie 2014, după următorul program: