Turneul de tenis de masă desfășurat la Fălticeni s-a încheiat cu victoria unui sportiv din FocșaniSport

Punct final pentru Turneul Amatur. Competiția desfășurată astăzi, 4 aprilie, în sala de sport a Colegiului Tehnic ”Mihai Băcescu” s-a încheiat după de 12 ore dedicate tenisului de masă. Peste 60 de sportivi amatori și profesioniști din județele Suceava, Botoșani, Iași, Vaslui și Vrancea au concurat pentru un loc pe podium.

Raportat la numărul de participanți, competiția s-a ridicat la rangul uneia de categoria A.

Concursul a demarat la ora 10 cu meciurile Sportivii suceveni au dominat la secțiunea amatori, aceștia ocupând primele patru locuri din concurs. Pe podium a urcat și fălticeneanul Iulian Aldea, ocupantul locului doi, el fiind învins în finală de Marius Volosciuc din Suceava.

Întrecerea rezervată sportivilor profesioniști s-a desfășurat de la ora 14 la 22.

Meciul pentru primul loc s-a jucat între bârlădeanul Dorin David și focșăneanul Costin Corcoz. Acesta din urmă s-a impus cu 3-2, într-o partidă presărată cu numeroase faze spectaculoase.

Cel mai bine clasat fălticenean în cadrul turneului de tenis de masă a fost Cătălin Cozma, el reușind să ocupe locul trei.

Turneul Amatur de la Fălticeni a fost organizat de ACS Șomuzul în parteneriat cu Primăria Fălticeni și Colegiul Tehnic ”Mihai Băcescu”.

Sponsorii competiției au fost Dampf Prod, Raitar și Dolcetti.