Titlu național și medalie de argint pentru clubul Kim Long Dao Fălticeni la naționalele de Qwan Ki DoSport

La sfârșitul săptămânii trecute, 29-30 aprilie, Federația Română de Arte Marțiale a organizat, la Roman, Campionatul Național de Juniori și Seniori – Qwan Ki Do.

Între cele peste 20 de cluburi prezente la această competiție s-a numărat și Clubul Kim Long Dao din Fălticeni.

Instructorul Marius Maxim a fost prezent la Roman cu 8 sportivi, care au participat la 4 probe.

Patru sportivi au participat la proba de tehnică Thao Quyen. Un rezultat deosebit a fost obținut de Baciu Eliza, care s-a clasat pe locul II.

Cea mai bună performanță pentru clubul Kim Long Dao a venit din proba de luptă Song Dao, probă la care clubul fălticenean a intrat în concurs cu două echipe și două sportive la individual. Apostol Delia și Radu Arianna au obținut titlul național la echipe.

Chiar dacă nu s-au clasat pe podium, și ceilalți 5 sportivi care au participat la Campionatul Național au avut prestații bune în timpul competiției.