Tânărul judoka Gabriel Niculeasa din Fălticeni s-a clasat pe primul loc la turneul internațional Memorialul OneștiSport

Oneștiul a găzduit, la sfârșitul săptămânii trecute, o nouă ediție a Tuneului Internațional de judo Memorialul “Onești”.

Competiția a fost organizată de Primăria Municipiului Onești, în colaborare cu Clubul Sportiv Școlar Onești și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Bacău.

Competitia a adunat peste 350 de judoka cu vârste între 10 și 16 ani, din București, Ploiești, Iași, Bacău, Onești, Galați, Brăila, Vaslui, Suceava, Focșani, Târgu Secuiesc, Roman, Fălticeni, Gura Humorului și din Republica Moldova.

Secția de judo a clubului sportiv Șomuz Fălticeni a participat în competiție cu doi  sportivi, frații Gabriel și David Niculeasa, însoțiți de antrenorul lor, prof. Liviu Deleanu, membru al comisiei de arbitraj.

“Cei doi judoka au făcut un concurs bun. Gabriel Niculeasa a câștigat medalia de aur la categoria Under 13 – 42 de kilograme. Din păcate, o accidentare survenită în timpul concursului l-a ținut pe David departe de podium”, ne-a declarat antrenorul Liviu Deleanu.

Gabriel Niculeasa este elev în clasa a 6-a la Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” din Fălticeni.

Pe data de 12 noiembrie, secția de judo ACS Șomuz Fălticeni va participa cu trei sportivi la Turneul Internațional “Aurel Câmpeanu” de la Focșani.