Speranțe de o repriză pentru Șomuzul Preutești în turul doi al Cupei RomânieiSport

Speranțe de o repriză pentru Șomuzul Preutești în turul doi al Cupei României

Drumul Șomuzului Preutești în noua ediție a Cupei României – Faza națională s-a încheiat în turul al doilea.

Pe teren propriu, susținută de numeroși suporteri, echipa lui Cătălin Vasiliu a pierdut cu 1-4 în fața uneia dintre cele mai bune echipe din Liga a treia, Știința Miroslava.

Șperanțele gazdelor, alimentate de golul reușit de Eduard Căeriu în minutul 23, s-au năruit în prelungirile primei reprize când Miroslava a beneficat de o lovitură de la 11 metri (după multe lovituri libere primite de oaspeți din preajma porții lui Dencef).

Soarta meciului s-a conturat imediat după pauză când a venit și a doua reușită a oaspeților. Cu gazdele căutând golul egalizator, cei din Miroslava s-au desprins decisiv până în minutul 60.

Neșansa a făcut ca Șomuzul să evolueze în inferioritate numerică în ultimele 20 de minute, după eliminarea directă, pentru fault, a lui Clim Ovidiu. În această situație, oaspeții au reușit și golul patru în minutul 81.

În ciuda rezultatului, Șomuzul Preutești a părăsit competiția cu demnitate, realizând cea mai importantă performanță din istoria clubului.

Pentru Șomuzul Preutești urmează primul joc oficial al noului sezon, Supercupa Județului Suceava, duminică, 28 august, ora 18.00, pe Stadionul Tineretului, împotriva campioanei Șomuz Fălticeni. Preuteștiul va deschide și noul sezon al Ligii a IV-a, cu un meci la Rădăuți, pe data de 3 septembrie.

ŞOMUZUL PREUŢEŞTI (SV) – ŞTIINŢA MIROSLAVA (IS)    1-4

Stadion: Comunal din Preutești
Arbitru: Florin Andrei; Asistenţi: Balint Albu şi Andra Tănăsuc (Târgu Mureş).

Marcatori: Caeriu (21) / Al. Marin (45 – pen.), Izmană (46), Taciuc (60), Crengăniş (81)

Eliminări: Clim Ovidiu (min. 71)

Șomuzul: Dencef S. – Simion R., Căeriu E., Constantin S., Botoșanu B., Beclea A., Stanca G., Ciurlă A., Clim O., Vasiliu R. (79 Pavăl C.), Vasiliu C.

Antr. Cătălin Vasiliu

Miroslava: Bârlădeanu C. – Odăgieru L. (63 Sărițanu A.), Moisii A., Tăcuțanu O., Panțâru I., Taciuc A.,  Munteanu D., Săvoaia E. (53 Huțanu G.), Izmană, Sasu A. (35 Crengăniș M.), Marin A. (C).