Șomuzul Preutești va întâlni pe FC Bistrița în prima rundă a Cupei României – faza naționalăSport

Șomuzul Preutești va întâlni pe FC Bistrița în prima rundă a Cupei României – faza națională

Echipa de fotbal Șomuzul Preutești, câștigătoarea etapei județene a Cupei României, și-a aflat astăzi adversara din prima rundă a fazei naționale. Este vorba despre FC Bistrița, câștigătoarea cupei și a campionatului în județul Bistrița – Năsăud.

Faza naţională a ediţiei 2016-2017 a Cupei României debutează miercuri, 10 august, de la ora 17:30, etapă a competiţiei în care vor participa cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 38 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3. Partidele se vor disputa într-o singură manşă, eliminatorie. Preuteștiul va fi echipă gazdă în această etapă.

Bistrițenii revin practic în zona Fălticeni după ce, în  această vară, au obținut promovarea în Liga a III-a după barajul cu Șomuz Fălticeni (0-0 la Bistrița și 1-1 la Fălticeni).

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se vor executa lovituri de departajare. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Condiționată de debutul în Cupa României, faza națională 2016-2017, conducerea clubului Șomuzul Preutești a fost nevoită să înceapă mai devreme pregătirea pentru noul sezon fotbalistic.

Jucătorii au început pregătirea pe 1 august, cu trei antrenamente pe zi. Lotul de jucători este în linii mari același care a încheiat sezonul precedent.

Există și câțiva jucători care se pregătesc la Preutești, pe care clubul încearcă să-i legitimeze până la meciul cu FC Bistrița. Până la confruntarea din cupă, Șomuzul va organiza și un joc amical, la sfârșitul acestei săptămâni.

Antrenorul Cătălin Vasiliu a declarat pentru Cronica de Fălticeni că FC Bistrița va fi un adversar dificil, dar Preuteștiul este pregătit să facă față acestui joc.

Programul primei faze din Cupa României, ediția 2016-2017:

CSO Bragadiru (IF) –  FC Dinamo 1948 SA 2 (B)
AS Electroaparataj (B) –  AS Voinţa Snagov (IF)
CS Tunari (IF) – CS Concordia Chiajna 2 (IF)
ACS Arsenal Malu (GR) – ACS Urban Titu (DB)
Unirea Bascov (AG) – CS Atletic Bradu (AG)
ACS Unirea Brânceni (TR) –  CS Sporting Roşiori 2008 (TR)
CSM Flacăra Moreni (DB) – FC Aninoasa (DB)
ACS Știinta Danubius Bechet (DJ) – CS Podari (DJ)
CSS Slatina (OT) – ACSO Filiaşi (DJ)
CS Posada Perişani (VL) – CS U Craiova SA 2 (DJ)
Internaţional Băleşti (GJ) – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 2 (GJ)
FC Avrig (SB) – AFC Odorheiu Secuiesc (HG)
CS Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure (MS) – CS Iernut (MS)
CS Chimia Oraş Victoria (BV) – AFC Hărman (BV)
AS Unirea Cristuru Secuiesc (HG) – CS Măgura Cisnădie (SB)
ACS Industria Sârmei 1921 (CJ) – FC Unirea Dej (CJ)
AS Viitorul Sîntimbru (AB) – CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
FC Voinţa Lupac (CS) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
ACS Şoimul Băiţa (HD) – CS Millenium Giarmata (TM)
ACS Ghiroda (TM) – CS Municipal Lugoj (TM)
CS Şoimii Lipova (AR) – CS Oşorhei
Viitorul Ulmeni (MM) – ACS Fotbal Comuna Recea (MM)
Unirea Mirşid (SJ) – CS FC Zalău (SJ)
ACS Transdor Tudora (BT) – ACS Inter Dorohoi (BT)
ACS Șomuzul Preutești (SV) – ACS FC Bistriţa (BN)
AS Siretul Lespezi (IS) – CSM Paşcani (IS)
Vitis Şuletea (VS) – CS Aerostar Bacău (BC)
CS Gloria Iveşti (GL) – Atletico Vaslui (VS)
Voinţa Ion Creangă (NT) – CS Panciu (VN)
Euromania Dumbrăveni (VN) – AS Gauss Răcăciuni (BC)
ACS FC Păpăuţi (CV) – CS Petrolistul Boldeşti (PH)
CS Voinţa Lanurile (BZ) – CS Păuleşti (PH)
ACS Sportul Chişcani (BR) – FC Viitorul 2 SA (CT)
AS Victoria Mihai Viteazu (CT) – AS Pescăruşul Sarichioi (TL)
CS Abatorul Slobozia (IL) – ACS Înainte Modelu (CL)
CS Victoria Chirnogi (CL) – CSM Olteniţa (CL)

ACS Gloria Popeşti Leordeni (IF) – CS Ştefăneşti (IF)    NU SE DISPUTĂ
CS Pandurii Cerneţi (MH) – CS Minerul Motru (GJ)    NU SE DISPUTĂ
CS Someşul Oar (SM) – CSM Sighetu Marmaţiei (MM)    NU SE DISPUTĂ
CSC FC Hidişel (BH) – CS Ineu (AR)    NU SE DISPUTĂ

 

 

ȘTIRI