Șomuzul Preutești a câștigat faza județeană a Cupei RomânieiSport

Șomuzul Preutești a câștigat faza județeană a Cupei României

Sărbătoare la Preutești, după ce echipa de fotbal a comunei a câștigat, în această după-amiază, finala Cupei României la fotbal, faza județeană.

Finala a fost organizată de Asociația Județeană de Fotbal pe Stadionul “Areni” din Suceava.

Șomuzul Preutești poate fi considerată specialistă a Cupei României, aflându-se la a doua finală consecutivă, prima pierdută anul trecut în fața Bucovinei II Pojorâta.

După ce a avut inițiativa și a condus la pauză cu 1-0, Preuteștiul s-a întrebuințat serios în a doua repriză. Victoria Vatra Moldoviței a reușit să egaleze apoi a pus probleme serioase în atac. Șomuzul a rezolvat soarta meciuluii în ultimele 10 minute, când lumea se gândea deja la eventualele prelungiri și chiar la loviturile de departajare.

Finalul a adus multă bucurie celor peste 100 de suporteri ai Preuteștiului, care au savurat victoria favoriților.

Astfel se încheie un sezon foarte bun pentru fotbalul din zona Fălticeni: Șomuz Fălticeni a câștigat campionatul și a obținut dreptul de participare la barajul pentru Liga a III-a, iar Șomuzul Preutești și-a adjudecat Cupa României. În plus, Cătălin Vasiliu a obținut un nou titlu de golgeter al Ligii a IV-a, cu 21 de goluri marcate.

Șomuzul Preutești – Victoria Vatra Moldoviței 3-1 (1-0)

Marcatori: Ovidiu Clim (18), Cezar Ciurlă (83), Silviu Ciubotaru (85) / Cornel Beldie (57)

Șomuzul: S. Dencef – E. Căeriu, S. Constantin (Chihaia), R. Simion, C. Ciurlă, S. Ciubotaru (A. Parasca), G. Stanca, A. Ciurlă, O. Clim (I. Gheorghe), C. Vasiliu, R. Vasiliu (B. Botoșanu).

Rezerve neutilizate: C. Onică, I. Ciubotariu, D. Ștefan.

Antr. Sorin Bodolan, Mihai Filip.

Avertismente: S. Ciubotaru

Vatra Moldoviței: V. Solcan – O. Negură, C. Beldie, N. Strugari, C. Ciornei, V. Ursache, L. Dujac (V. Tănăsucă), L. Badea, D. Florescu, T. Tivodari (M. Istrate), B. Stroia (A. Tâmpescu).

Rezerve neutilizate: M. Negură, D. Macovei, N. Moroșan, V. Iacoban.

Antr. Florin Casian

Avertismente: D. Florescu, L. Badea

Arbitri: A – Avadanei Ionuț, A1 – Vlăduț Hazi, A2 – Daniel Bostan, R – Robert Sroder (Suceava)

Observator: Vasile Păduraru (Gura Humorului)