Șomuz Fălticeni și-a consolidat poziția de lider după victoria obținută la DrăgușeniActualitate

draguseni_falticeni_seniori_oct2015_2Duminică, 4 octombrie 2015, au avut loc ultimele șase partide din cadrul etapei a șaptea în Liga a IV-a.

Chiar dacă s-a disputat fără spectatori, întâlnirea dintre Moldova Drăgușeni și Șomuz Fălticeni nu a fost lipsită de tensiunea specfică derbiurilor locale. Așa cum s-a întâmplat și în alte confruntări recente, Moldova Drăgușeni a fost cea care a deschis scorul pe teren propriu, prin Atănăsoaie (în minutul 7). Fălticenenii și-au concretizat dominarea cu două reușite ale lui Cutaș, minutele 16 și 18, după lovituri de colț. Diferența a fost făcută apoi de două intervenții ale portarului Luca, la lovitura de pedeapsă executată de Trofin. După pauză juniorul Papaghiuc și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Cutaș a reușit tripla și a închis tabela la scorul de 1-4.

În aceeași rundă au fost consemnate și câteva rezultate surprinzătoare: Șomuzul Preutești a scos doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, cu Vatra Moldoviței, Progresul Frătăuții Vechi a pierdut la scor, acasă, în fața Bradului Putna, iar Viitorul Liteni a luat un punct Recoltei Fântânele, după ce Recolta a condus de trei ori.

În primul meci al rundei, sâmbătă, Dorna Vatra Dornei a pierdut  cu 0-1partida de la Gura Humorului.

Rezultatele etapei a șaptea:

Moldova Drăgușeni – Șomuz Fălticeni 1-4 (1-2)

Marcatori: Atănăsoaie (7) / Cutaș (16, 18, 65), Papaghiuc (58)

Arbitri: A: Vranau Ovidiu – Suceava, A1: Neamtu Constantin – Suceava, A2: Boariu Stelica – Suceava.

Observator: Murarita Petru – Suceava.

Șomuz: Luca – Breniuc, Furtună, Neagoe, Cara, Ștefăroi, Gliz (r2 – Căeriu), Apetrei (r2 – Nechitoaia), Mercaș (r2 – Seliuc), Cutaș (r2 – Lipan), Papaghiuc. Rezerve: Alexandru C., Chiticaru. Antr. Radu Anania.

Știința Vicovu de Sus –Viitorul Verești 1-1

Progresul Frătăuții Vechi – Bradul Putna 0-5

Șomuzul Preutești – Victoria Vatra Moldoviței 1-1

Rapid CFR II Siret – Bucovina II Rădăuți 2-0

Recolta Fântânele – Viitorul Liteni 3-3

CS Gura Humorului – CSM Dorna Vatra Dornei 1-0

Clasament: 1. Șomuz Fălticeni – 18p./ 2, CS Gura Humorului – 15p./ 3. Rapid CFR II Siret – 14p./ 4. Șomuzul Preutești – 13p./ 5. Dorna Vatra Dornei – 12p./ 6. Progresul Fr. Vechi – 12p./ 7. Viitorul Liteni – 11p./ 8. Bucovina II Rădăuți – 10p. (-1joc)/ 9. Bradul Putna – 10p./ 10. Vatra Moldoviței – 8p./ 11. Moldova Drăgușeni – 6p (-1joc)/ 12. Știința Vicovu de Sus – 3p./ 13. Viitorul Verești – 2p./ 14. Recolta Fântânele – 2p.