Șomuz Fălticeni s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Cupei României – Faza județeanăSport

Silva Udești și Șomuz Fălticeni s-au întâlnit miercuri, 2 noiembrie, la Udești, pentru partida din Cupa României – faza județeană, Turul 3.

După un joc pe care l-au dominat autoritar, fălticenenii s-au calificat în etapa sferturilor de finală, învingând la Udești cu 6-0. Echipa gazdă a avut meritul de a da o replică dârză echipei campioane, dar nu a fost suficient pentru un gol în poarta Fălticeniului. La scorul de 5-0, Silva a avut un gol anulat la semnalizarea tușierului.

Silva Udești – Șomuz Fălticeni 0-6 (0-3)

Au marcat: Bai Marian (13 – autogol, 47 – autogol), Martin Robert (15, 61), Ștefăroi Vlăduț (31), Beclea Sergiu (88)

Silva: Popa V. – Parascan A., Bernard I., Boicu M., Bai M. (70 Martolea B.), Pintilie I., Șerban M., Costan C., Găitan A., Bernicu C., Rotariu B.  Rezerve neutilizate: Bai V., Roșu S., Cumpăratu M., Abdulacai I., Posa B. Antr. Mititiuc Ioan.

Șomuz: Puianu I. – Ailenei Fl. (40 Seliuc V.), Furtună E. (cpt), Lateș L. (57. Plăcintă M.), Neagoe G., Netea A. (57. Simion Fl.), Stanca A., Ștefăroi V., Nechitoaia I., Martin R., Zamă I. (57. Beclea S.). Rezerve neutilizate: Pavel I. Antr. Darabă Iulian.

Sferturile de finală se vor disputa, potrivit programării anunțate de Asociația Județeană de Fotbal Suceava, într-o singură manșă, pe data de 4 decembrie.

Cele opt echipe calificate sunt: Viitorul Liteni, Dorna Vatra Dornei (L5), Progresul Frătăuții Vechi, Bucovina Rădăuți, Sporting Poieni Solca (L5), Șomuzul Preutești, Forestierul Frumosu și Șomuz Fălticeni.