Șomuz Fălticeni este campioana de toamnă în fotbalul județeanSport

Șomuz Fălticeni este campioana de toamnă în fotbalul județean

Penultima etapă a turului Ligii a 4-a Interconti a lămurit, dacă mai era nevoie, cine este campioana de toamnă în fotbalul județean sucevean.

Șomuz Fălticeni va încheia pe primul loc prima parte a sezonului 2017/18, după victoria de pe teren propriu, dar și după înfrângerile surprinzătoare suferite de principalele urmăritoare. Distanța față de locul doi, ocupat de Progresul Frătăuții Vechi, s-a mărit la 8 puncte! Progresul a pierdut acasă, cu 1-3, în fața Juniorului Suceava.

Echipa din Liteni a fost umilită de CS Gura Humorului, în ceea ce se poate numi surpriza campionatului. Cu un singur punct în clasament, humorenii au învins cu 3-0 și au predat lanterna roșie celor din Fântânele. Liteniul a căzut de pe podium în urma acestui rezultat.

Siretul Dolhasca a profitat de înfrângerea Liteniului și a urcat pe locul 3, la egalitate de puncte și golaveraj, dar având mai multe goluri marcate.

La Dolhasca s-a consumat cea mai spectaculoasă răsturnare de scor din acest sezon. În minutul 21, Șomuzul Preutești conducea cu 0-3, rezultat menținut până la finalul primei reprize. Gazdele au reușit însă să revină în joc și să marcheze de 4 ori în repriza secundă. Dacă Dolhasca a urcat pe podium, Preuteștiul a ajuns pe locul 11, cea mai slabă clasare de la revenirea în Liga a 4-a.

Rezultatele etapei a 12-a (12 noiembrie 2017):

Șomuz Fălticeni – Moldova Drăgușeni 1-0 (1-0)

A marcat Răzvan Bîgu – min. 36

Arbitri: Daniel Bostan, Andrei Pișta, Cristian Fărtăiș. Observator: Gheorghe Constantin.

Șomuz: Pascal C. – Osancu Ov. (cpt), Șandru N., Neagoe G., Bandi E., Obreja M. (35 Plăcintă L.), Bîgu R. (66 Luțac R.), Șorodoc E. (77 Zamă I.), Julei E., Martin R. (56 Lelcu), Luchian L.  Rezerve neutilizate: Florescu A., Furtună E., Țigănașu G. Antrenor: Radu Anania.

Moldova: Tanasă I. – Niță I., Avasiloaie Ș., Dascălu O., Păcurari Ov. (65 Sava S.), Golofca D., Pavăl C. (cpt), Nedelcu D., Dornean Ș. (14 Ghițu P.), Mucileanu C., Bătrânu D. (17 Bologa S.). Rezerve: Condorachi V., Ștefan G., Plăcintă I. Antr. Vasile Cepoi.

Siretul Dolhasca – Șomuzul Preutești 4-3 (0-3)

Au marcat : Marius Ciobanu, Gherasim, Constantin Ferariu (2 goluri) / Costel Vicu, Cătălin Vasiliu (2 goluri)

Arbitri: Hazi Vlăduț, Stiubianu Vlad, Horodnic Vasilică. Observator: Murărița Petru.

Siretul: Pascal A. – Darabă, Ciobanu A., Ferariu C., Ungureanu, Grădinaru C., Gherasim, Costan, Grădinaru V., Beclea S, Ciobanu M. Antrenor: Constantin Fereariu.

CS Gura Humorului – Viitorul Liteni 3-0

Progresul Frătăuții Vechi – Juniorul Suceava 1-3

FC Pojorâta – Zimbru Siret 0-1

Victoria Vatra Moldoviței – Stejarul Cajvana 3-0

Recolta Fântânele – Foresta II Suceava 1-5

CLASAMENT: 1. Șomuz Fălticeni – 33p./ 2. Progresul Frătăuții Vechi – 25p./ 3. Siretul Dolhasca – 22p./ 4. Viitorul Liteni – 22p. / 5. Juniorul Suceava – 21p./ 6. Zimbru Siret – 20p./ 7. Victoria Vatra Moldoviței – 20p./ 8. Moldova Drăgușeni – 18p./ 9. Foresta II Suceava – 15p./ 10. FC Pojorâta – 14p./ 11. Șomuzul Preutești – 14p./ 12. Stejarul Cajvana- 9p./ 13. CS Gura Humorului – 4p./ 14. Recolta Fântânele – 3p.

somuz_falticeni_moldova_draguseni_1 somuz_falticeni_moldova_draguseni_3 somuz_falticeni_moldova_draguseni_4 somuz_falticeni_moldova_draguseni_5 somuz_falticeni_moldova_draguseni_7 somuz_falticeni_moldova_draguseni_8 somuz_falticeni_moldova_draguseni_9 somuz_falticeni_moldova_draguseni_6