Șomuz Fălticeni eliminată din Cupa României. Preuteștiul merge în semifinale alături de Rădăuți, Liteni și Frătăuții VechiSport

În această după-amiază au fost programate partidele din sferturilor de finală ale Cupei României, etapa județeană, ediția 2016-2017.

În această fază a competiției au fost prezente trei echipe din zona Fălticeni: Șomuz Fălticeni, Șomuzul Preutești și Viitorul Liteni.

Fălticenenii au jucat în deplasare, la Rădăuți. Liderul Ligii a 4-a, Bucovina Rădăuți s-a impus cu un categoric 7-1, în condițiile în care Șomuz a trimis în teren mulți juniori. Au lipsit 5 jucători de bază: Stanca, Neagoe, Ailenei Fl., Furtună și Ov. Bosancu.

Șomuzul Preutești s-a calificat în semifinale după singurul meci care a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea echipei câștigătoare. A fost 1-1 în minutul 90, apoi Preuteștiul a marcat de două ori în prima repriză a prelungirilor. Toate golurile Șomuzului au fost marcate de Cătălin Vasiliu.

Viitorul Liteni merge în semifinale în urma victoriei cu 2-0 pe terenul echipei Forestierul Frumosu.

Cu același scor a câștigat și Progresul Frătăuții Vechi, pe terenul din Poieni Solca.

Ultimele două partide au fost conduse de arbitri din Fălticeni: Alexandru Blanariu, Robert Mărănduca și George Plantos (la Poieni Solca), respectiv Andrei Corduneanu, Chelaru Ilisei Andrei Silviu, Cosmin Silviu (la Frumosu).