Șomuz Fălticeni a învins-o cu 2-0 pe Victoria Vatra MoldovițeiSport

Șomuz Fălticeni a învins-o cu 2-0 pe Victoria Vatra Moldoviței

Etapa a doua a retului în Liga a IV-a Interconti a fost, cu singură excepție, o rundă a gazdelor. Excepția se numește Bradul Putna, care a câștigat la Fântânele.

Vatra Moldoviței a fost un adversar incomod pentru liderul campionatului. Șomuz a avut nevoie de 33 de minute pentru a deschide scorul, reușita aparținându-i lui Mercaș, cu un șut din afara careului mare. Până la gol, oaspeții au avut două mari ocazii de gol la poarta lui Pascal. Gazdele și-au creat mai multe situații de a marca în repriza a doua, când mingea a lovit de două ori transversala porții lui Solcan. A doua reușită i-a aparținut lui Cutaș în debutul prelungirilor.

Meci frumos și la Preutești, cu gazdele la primul meci oficial din retur, în fața uneia dintre echipele bune ale campionatului. Victoria îi apropie și mai mult pe cei din Preutești de podium. Chiar dacă au câștigat, oficialii Șomuzului spun că echipa mai are de lucrat la omogenitate.

Vorbind de podium, trebuie menționată rocada dintre Dorna Vatra Dornei și Rapid Siret. Dorna a pierdut la scor de neprezentare la Liteni și au pierdut poziția secundă. La șapte puncte în spatele Fălticeniului este acum echipa Siretului.

Cele mai multe goluri, 7 la număr, s-au marcat la Drăgușeni. Gazdele au avut 2-0 dar s-au văzut galate până la pauză. Scorul final a fost 4-3, a fost stabilit în primele 6 minute din repriza a doua.

Doi jucători au reușit câte o triplă în această etapă: Bijec, pentru Viitorul Liteni, și Trofin, pentru Moldova Drăgușeni.

Șomuz Fălticeni – Victoria Vatra Moldoviței 2-0 (1-0)

Marcatori: Mercaș (33), Cutaș (90+1)

Averismente: CG – Antonesei / Negură O, Moroșan / CR – Solcan (min 82)

Arbitri: Petru Naghi, A1. Răzvan Motrescu, A2. Constantin Spătaru.

Observator Dumitru Antoniu

Șomuz: Pascal – Neagoe, Furtună (cpt), Breniuc, Plăcintă (58 Cutaș), Mercaș (46 Vișinar), Nechitoaia, Gliz, Antonesei, Ionesi, Zaremba (70 Cara). Rezerve neutilizate – Pavel, Papaghiuc, Ștefăroi. Antr. Radu Anania.

Vatra Moldoviței: Solcan – Fîrcal, Stroia, Negură O. (cpt), Ursache, Istrate (82 Negură), Ciornei, Dujoc, Pelinaș, Beldie, Spaseni (69 Moroșan). Antr. Florin Casian.

Șomuzul Preutești – CS Gura Humorului 2-0 (1-0)

Marcatori: N. Alexandru (7), R. Vasiliu (76)

Arbitri: Vasile Vranău,  A1. Daniel Bostan, A2. Adrian Grecu.

Observator: Dumitru Catargiu

Șomuzul: Dencef – Constantin (Chiticaru), Căeriu, Simion, Lateș (Ilie), Ciurlă A., Ciurlă C., Alexandru N., Crăciun (Gheorghe I.), Vasiliu R. (Botoșanu), Vasiliu C. Antr-jucător Cătălin Vasiliu.

Rezultate – Etapa a XV-a (20 martie 2016)

Șomuzul Preutești – CS Gura Humorului 2-0

Rapid CFR II Siret – Progresul Frătăuții Vechi 1-0

Moldova Drăgușeni – Viitorul Verești 4-3

Recolta Fântânele – Bradul Putna 1-4

Viitorul Liteni – CSM Dorna Vatra Dornei 3-0

Șomuz Fălticeni – Victoria Vatra Moldoviței 2-0

Bucovina 2 Rădăuți – Știința Vicovu de Sus* 3-0 (*echipă retrasă din campionat)

Clasament: 1. Șomuz Fălticeni – 40p./ 2. Rapid II CFR Siret – 33p./ 3. Dorna Vatra Dornei – 30p./ 4. Șomuzul Preutești – 28p./ 5. Viitorul Liteni – 26p./ 6. Bucovina 2 Rădăuți – 25p./ 7. Bradul Putna – 25p./ 8. Victoria Vatra Moldoviței – 24p./ 9. CS Gura Humorului – 24p./ 10. Progresul Frătăuții Vechi – 19p./ 11. Moldova Drăgușeni – 15p./ 12. Recolta Fântînele – 6p./ 13. Viitorul Verești – 5p./ 14. Știința Vicovu de Sus – 3p (echipă retrasă din campionat)