Șomuz Fălticeni a învins Moldova Drăgușeni cu 6-0Sport

Șomuz Fălticeni a învins Moldova Drăgușeni cu 6-0

Victorie la scor pentru liderul Ligii a IV-a în etapa disputată în duminica Floriilor. În ciuda poziției din clasament a celor două echipe, rivalitatea locală s-a resimțit și în meciul de astăzi. S-au marcat 6 goluri, dar Moldova Drăgușeni a ratat un penalty la 0-0. Centralul partidei a fost nevoit să arate de șase ori cartonașul galben.

Fălticeneanul Gabriel Zancu, de la Drăgușeni, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Un alt localnic, portarul Capră, a fost înlocuit înainte de pauză la cererea coechipierilor pentru că încasase un galben și risca să fie eliminat.

După victoria de astăzi, Șomuz Fălticeni s-a distanțat la 12 puncte de a doua clasată. Meciul Siretului, la Rădăuți, se va juca abia pe 3 mai.

Cel mai interesant joc al rundei le-a avut ca protagoniste pe Victoria Vatra Moldoviței și Șomuzul Preutești. După primele 15 minute gazdele aveau avantaj de 2-0, al doilea gol fiind contestat de cei din Preutești pentru un presupus ofsaid. Meciul s-a terminat însă la egalitate, Șomuzul reușind să înscrie de două ori în repriza secundă. Cele două echipe se pot întâlni în finala Cupei României (faza județeană). Cătălin Vasiliu crede că un teren bun ar fi pus în valoare jocul celor două echipe.

Liga a IV-a se întrerupe pentru sărăbătorile pascale. Următoarea etapă se va disputa pe data de 8 mai. Șomuz se va deplasa la Siret.

Rezultatele etapei:

Bradul Putna – Progresul Frătăuții Vechi 0-2

Dorna Vatra Dornei – CS Gura Humorului 2-1

Victoria Vatra Moldoviței – Șomuzul Preutești 2-2

Bucovina 2 Rădăuți – Rapid II CFR Siret (03.05.2016)

Șomuz Fălticeni – Moldova Drăgușeni 6-0

Viitorul Liteni – Recolta Fântânele 2-1

Viitorul Verești – Știința Vicovu de Sus* 3-0 (*echipă retrasă din campionat)

Șomuz Fălticeni – Moldova Drăgușeni 6-0 (4-0)

Au marcat: Cutaș (28), Gliz (34 p.), Nechitoaia (45), Plăcintă (45+2), Ionesi (66), Ștefăroi (81)

Avertismente: CG – Vișinar, Nechitoaia, Cutaș, Ionesi / Capră, Zancu (2). CR – Zancu (77).

Arbitri: Robert Sroder, Daniel Bostan, Lucian Darea (Suceava). Observator Teodor Murariu (Gura Humorului)

Șomuz: Pascal – Furtună, Breniuc, Neagoe (56 Seliuc), Plăcintă, Nechitoaia, Vișinar (61 Ștefăroi), Antonesei, Gliz (69 Martin), Ionesi, Cutaș (Zaremba). Rezerve neutilizate: Martin. Antr. Radu Anania.

Moldova: Capră (38 Horhogia) – Zancu, Gramus, Nutescu, Putină, Trofin, Dascălu, Alexandru C., Atănăsoaie (46 Vărvăroi), Olaru, Simileac. Rezerve neutilizate: Păduraru. Antr. Ion Bordeianu.

Victoria Vatra Moldoviței – Șomuzul Preutești 2-2 (2-0)

Au marcat: Solcan (4 p.), Stroia (15) / Căeriu (52), Ciurlă C. (74)

Arbitri: Ovidiu Vranău, Florin Motriu, Florin Blanariu (Suceava). Observator Ion Filipciuc (Suceava).

Șomuzul: Dencef – Simion, Căeriu, Constantin, Lateș, Ciurlă C., Ciurlă A., Alexandru N. (Clim Ov.), Crăciun (Botoșanu), Vasiliu R. (Gheorghe I.), Vasiliu C. Rezerve neutilizate: Onică, Parasca, Ciubotaru I., Ciubotaru S. Antr-jucător Cătălin Vasiliu.

Clasament: 1. Șomuz Fălticeni – 55p./ 2. Rapid II Siret – 43p./ 3. Dorna Vatra Dornei – 39p./ 4. Șomuzul Preutești – 38p./ 5. Victoria Vatra Moldoviței – 35p./ 6. Viitorul Liteni – 35p./ 7. Bradul Putna – 34p./ 8. CS Gura Humorului – 33p./ 9. Progresul Frătăuții Vechi – 28p./ 10. Bucovina 2 Rădăuți – 25p./ 11. Moldova Drăgușeni – 15p./ 12. Recolta Fântânele – 9p./ 13. Viitorul Verești – 8p./ 14. Știința Vic. de Sus – 3p.