Șomuz Fălticeni a învins Liteniul. Preuteștiul a ajuns la Putna fără carnetele jucătorilorSport

Liga a IV-a Interconti a programat duminică, 10 aprilie, partidele rundei a 18-a. O etapă cu jocuri interesante, unele cu deznodământ neașteptat. Cele mai interesante meciuri s-au disputat la Fălticeni și Ciocănești.

Șomuz Fălticeni a primit vizita Viitorului Liteni, un adversar incomod, singura echipă care a reușit să învingă liderul în acest campionat. Prima repriză a fost la discreția gazdelor care au deschis scorul încă din primele minute prin Codruț Gliz, care a trimis din foarfecă mingea în poarta Liteniului. La jumătatea primei reprize Șomuz avea deja avantaj de două goluri după reușita lui Iulian Ionesi. Viitorul a revenit în joc cu un gol norocos în ultimele secunde ale prelungirilor. A urmat o repriză secundă în care Șomuz a redus motoarele ceea ce a permis oaspeților să fie prezenți mai mult în joc. Chiar și în această situație, Șomuz a avut încă două mari ocazii de gol (inclusiv o minge trimisă în transversală în urma unei lovituri libere).

Șomuzul Preutești a făcut o deplasare inutilă la Putna pentru că a uitat acasă carnetele jucătorilor. Documentele au ajuns până la urmă la Putna, însă cu 10 minute mai târziu decât termenul limită regulamentar acordat de brigada de arbitri. După cum ne-a mărturisit antrenorul – jucător Cătălin Vasiliu, încurcătura s-a făcut la Fălticeni unde s-a schimbat mașina cu care s-a efectuat deplasarea la Putna. Preuteștiul va pierde jocul cu 3-0, iar cazul va fi judecat în comisia de disciplină. O victorie a Preuteștiului ar fi dus echipa pe locul 3.

Dorna Vatra Dornei a ieșit definitiv din calculele pentru stabilirea viitoarei campioane, după ce a pierdut pe teren propriu (la Ciocănești), partida contra celor de la Rapid 2 Siret. Oaspeții și-au adjudecat cele trei puncte cu un gol pe final de joc. Un rezultat de egalitate ar fi fost favorabil liderului, care se putea distanța la 9 puncte de a doua clasată.

Șomuz Fălticeni – Viitorul Liteni 2-1 (2-1)

Au marcat: Gliz ‘3, Ionesi ’24 / Scutelnicu ’45+2

Arbitri: Ovidiu Vranău, Bogdan Pintilii, Cristian Fărtăiș (Suceava).

Observator: Adrian Rădășanu (Suceava).

Spectatori: cca 250.

Șomuz: Pascal C. – Neagoe G., Furtună E., Breniuc R., Antonesei F., Gliz C. (Corlan I.), Ștefăroi V., Martin S. (46 Cara), Mercaș P. (60 Vișinar), Zaremba T., Ionesi I. Rezerve neutilizate: Pavel I., Plăcintă L., Seliuc V., Țepeș G. Antr. Radu Anania.

Viitorul: Hatnean G.– Cojocaru I., Ailenei F., Ailenei N., Manoliu M., Leuciuc G., Guriță M., Scutelnicu G., Damian M., Ignat S. (Pater T.), Bijec A. Rezerve neutilizate: Holca C., Maranda D. Antrenor Tomiță Onisii.

Știința Vicovu de Sus – Progresul Frătăuții Vechi 0-3*

Clasament: 1. Șomuz Fălticeni – 49p./ 2. Rapid II CFR Siret – 42p./ 3. Dorna Vatra Dornei – 36p./ 4. Șomuzul Preutești – 34p./ 5. Vict. Vatra Moldoviței – 33p./ 6. Bradul Putna – 31p./ 7. CS Gura Humorului – 30p./ 8. Viitorul Liteni – 29p./ 9. Bucovina 2 Rădăuți – 25p./ 10. Progresul Frătăuții Vechi – 22p./ 11. Moldova Drăgușeni – 15p./ 12. Recolta Fântânele – 9p./ 13. Viitorul Verești – 8p./ 14. Știința Vicovu de Sus 3p.