Șomuz Fălticeni a debutat cu victorie în Liga Inter ContiSport

Șomuz Fălticeni a debutat cu victorie în Liga Inter Conti

somuz_falticeni_etapa_1_1

Prima etapă a sezonului 2015/2016 a adus prima victorie a echipei Șomuz Fălticeni. Echipa pregătită de Radu Anania s-a impus cu 4-1 în fața nou promovatei CSM Dorna Vatra Dornei, echipă care s-a întărit cu jucători proveniți de la Bucovina II Pojorâta, deținătoarea titlului de campioană.

Meciul a debutat cum nu se putea mai rău pentru Șomuz, care s-a văzut condusă pe propriul teren prin golul înscris de D. Bostan în minutul 10. Până la pauză, fălticenenii au revenit în joc cu golul egalizator al lui Gliz, iar în repriza a doua au dominat jocul reușind să înscrie încă trei goluri (Cutaș – 51, Apetrei – 76, Dochia – 94).

Șomuz: Luca – Furtună, Breniuc, Apetrei (85 Ailincăi), Mercaș, Cara, Munteanu (46 Neagoe), Ștefăroi, Gliz, Cutaș (84. C. Alexandru), Chiticaru (87 Dochia). Antr. Radu Anania.

Dorna: Axinte – Coca, Ivan, Simionescu, A. Bostan (80 Gherine), Nemeș (75 Butnariu), D. Bostan, Iuga, Tunsu, Leșanu, Timiș. Antr. Relu Buliga.

ARBITRI: A: Tacu Vasile – Suceava, A1: Naghi Petru – Suceava, A2: Neamtu Constantin – Suceava / OBSERVATOR: Obs:  Murariu Teodor – Gura Humorului

La Preutești, Șomuzul a câștigat prin neprezentarea adversarului, o victorie care a stricat însă sărbătoarea pe care clubul o pregătise pentru suporteri. Chiar dacă în deschidere s-a disputat partida de juniori, Știința Vicovu de Sus a invocat, neconfirmat oficial, că avut probleme cu mașina care trebuia să ducă seniorii la Preutești. La Preutești a fost prezent și președintele AJF Suceava.