Simona Halep în semifinale la US Open după prima victorie împotriva Victoriei AzarenkaSport

foto – usopen.org

Simona Halep a confirmat în această noapte de ce este numărul doi mondial. Românca a reușit o victorie de senzație împotriva bielorusei Azarenka. A fost prima partidă câștigată împotriva jucătoarei pe care specialiștii o vedeau favorită în acest sfert de finală. Halep a și-a adjudecat primul set cu 6-3, dar adversara sa a trimis întâlnirea în decisiv, scor 4-6. Setul 3 a fost întrerupt de ploaie la scorul de 2-1 pentru Azaenka. Halep a revenit mai motivată în teren și s-a impus cu 6-4, obținând prima sa calificare în semifinale la US Open. În drumul spre o posibilă finală, Simona Halep o va întâlni pe italianca Flavia Pennetta. A doua semifinală le va avea ca protagoniste pe Serena Williams și Roberta Vinci.