Simona Halep este în sferturile de finală la CincinnatiActualitate

Simona Halep este în sferturile de finală la Cincinnati

rogers-cup-torontoSimona Halep este în sferturile de finală la Cincinnati

În această dimineață, Simona Halep a obținut a treia victorie în turneul de tenis de la Cincinnati. În faza optimile de finală, sportiva noastră a întâlnit-o pe Andrea Petkovic. Și de această dată, Simona a avut nevoie de 3 seturi pentru a se impune în fața nemțoaicei: 4-6 / 6-4 / 2-6. În sferturile de finală, Halep o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova. Jucătoarea din Rusia a ajuns în această etapă după abandonul abandonul Victoriei Azarenka (bieolorusa câștigase primul set cu 6-1 și a abandonat în setul doi, când adversara sa conducea cu 3-0). Meciul Simonei Halep este programat sâmbătă dimineață, în jurul orei 04.00. Celelalte trei sferturi de finală sunt: S. Williams – A. Ivanovic; Svitolina – Safarova și J. Iankovic – K. Schmiedlova (duel care va decide o posibilă adversară pe Halep în semifinale).

Alți dou români s-au calificat mai departe în turneul de la Cincinnati. În proba masculină de dublu, Florin Mergea și Horia Tecău au programate meciuri în turneul de dublu.

astraAstra Giurgiu păstrează șanse pentru un loc în grupele Europa League

Marius Șumudică a obținut cu Astra a treia victorie în acest sezon de Europa League. Giurgiuvenii au reușit o răsturnare spectaculoasă de scor, în prima repriză, după ce AZ Alkmaar conducea după primul sfert de oră cu 2-0. Astra a reușit trei goluri după o evoluție încântătoare. Din păcate, după pauză meciul nu a mai fost la fel de spectaculos. Mulțumiă cu o nouă victorie, Astra așteaptă cu speranță returul din Olanda. O răsturnare de scor mult ma spectaculoasă s-a înregistrat în Norvegia, unde Borussia Dortmund a reușit să câștige meciul cu Odd Grenland Skien, scor 3-4, după ce gazdele au condus cu 3-0 în minutul 22.

Steaua este aproape de o eliminare rușinoasă și din a doua competiție a Europei. După 10 ani, oamenii lui Rădoi au retrăit coșmarul Rosenborg. După o primă repriză în care roș-albaștii au șutat de cel puțin zece ori pe poarta norvegienilor, în actul secund steliștii au fost de nerecunoscut iar Rosenborg a deschis scorul la prima ocazie. Oaspeții și-au dublat avantajul după o eroare de arbitraj a brigăzii italiene, iar în prelungiri au marcat golul care anulează practic șanele Stelei de a bifa a 1-a prezență consecutivă în grupele competițiilor europene. Chiar dacă suporterii i-au cerut demisia, Mirel Rădoi a anunțat că va lua o decizie după returul din Norvegia. Rădoi se bucură în continuare de susținerea lui Gigi Becali, cel care a anunțat înjumătățirea salariilor în cadrul clubului.