Shara Gusă și Ilinca Anton pe tabloul principal la DS CompetitionSport

Shara Gusă și Ilinca Anton pe tabloul principal la DS Competition

Peste 120 de tineri jucători de tenis, cu vârste de 10 și 12 ani, au participat la sfârșitul săptămânii la turneul „Cupa DS Competition”, organizat de Clubul Sportiv Condor din Piatra Neamț.

Turneul a figurat în calendarul competițiilor oficiale ale Federației Române de Tenis.

Două fălticenence s-au aflat pe tabloul principal la Categoria 10 ani – Feminin.

Ilinca Anton, legitimată la ACS Nada Florilor Fălticeni, a pierdut, 1-6/2-6, în turul 2, în fața favoritei numărul 5, Maria Diane Bostan (AS CS Moldosport).

Shara Gușă, favorită numărul 4, s-a clasat pe locul trei. După o victorie prin abandon în turul 2, cu Daria Ciocârlan, în sferturile de finală fălticeneanca, legitimată acum la CS Select Suceava, a trecut de reprezentanta clubului organizator Ioana Rachieru (6-3/6-1). Shara a fost însă învinsă în semifinale de a doua favorită, Ioana Coman (Clubul Sportiv Dacia Galați).

Turneul la această categorie a fost câștigat de favorita nr. 1, Maia Ștefania Todirițe (Condor Piatra Neamț).

Shara Gușă ocupă locul 54 la nivel național, la categoria 10 ani, cu 1199 de puncte. În această lună, Shara a mai obținut un loc 2 la Memorialul Cristian Pista Enasescu de la Botoșani.