România a pierdut meciul de deschidere la EURO 2016. Franța a marcat golul victoriei în minutul 89Național

Franța și România s-au întâlnit vineri, 10 iunie, în meciul de deschidere al Campionatului European de Fotbal.

Chiar dacă nu a jucat rău, naționala pregătită de Anghel Iordănescu a pierdut dramatic în fața țării gazdă, care a înscris golul victoriei în minutul 89.

Românii au avut prima mare ocazie de gol a meciului prin Bogdan Stancu, dar Franța a preluat posesia după primele 10 minute și a avut cel puțin două mari ocazii de a înscrie. La pauză a fost 0-0.

Românii au început bine și a doua repriză, iar Stancu a avut o nouă mare ocazie de gol în minutul 48, șutul acestuia din careu, s-a dus pe lângă poartă.

Franța a deschis scorul în minutul 57 prin Giroud, după o centrare a lui Payet. Tătărușanu a ieșit la minge, dar a acuzat faptul că a fost lovit peste mâini de marcatorul golului.

România a restabilit egalitatea în minutul 64, din penalty, prin Stancu, după ce Evra a făcut fault la Stanciu.

Bucuria celor peste 15.000 de români din tribună s-a stins în minutul 89, când Payet a marcat cu un șut în diagonală, de la 20 de metri, în vinclul porții apărate de Tătărușanu.

„Am făcut o partidă bună, am avut situații de a marca, dar am avut și momente mai puțin inspirate. Îi felicit pe băieții noști că au pus bine în practică planul tactic impus. Este dureros și trist să pierzi în minutul 89. Ne așteaptă două jocuri extrem de importante pentru soarta calificării. Sperăm să avem aceeași prestație cu Elveția”, a declarat la finalulpartidei antrenorul Anghel Iordănescu.

FRANȚA – ROMÂNIA 2-1 (0-0)

Marcatori: O. Giroud 57′, D. Payet 89′ / B. Stancu 65′

Franța: 1 Lloris (G) (C) – 3 Evra, 21 Koscielny, 4 Rami, 19 Sagna, 14 Matuidi, 5 Kante, 15 Pogba (Marțial – 77), 8 Payet (Sissoko 90+2), 9 Giroud, 7 Griezman (Coman – 66).

Rezerve: 2 Jallet, 6 Cabaye, 10 Gignac, 11 Martial, 12 Schneiderlin, 13 Mandala, 17, Digne, 18 Sissiko, 20 Coman, 22 Umtiti, 23 Costil.

Antr. Didier Deschamps

România: 12 Tătărușanu (G) – 22 Săpunaru, 6 Chiricheș (C), 21 Grigore, 3 Raț, 10 Stanciu (Chipciu – 72), 5 Hoban, 8 Pintilii, 20 Popa (Torje – 82), 14 Andone (Alibec – 61), 19 Stancu.

Rezerve: 1 Pantilimon, 2 Mățel, 4 Moți, 7 Chipciu, 9 Alibec, 11 Torje, 13 Keșeru, 15 Găman, 16 Filip, 17 Sânmărtean, 18 Prepeliță, 23 Lung

Antr. Anghel Iordănescu

Arbitru: V. Kassai; Asistenţi: G. Ring, V. Toth, Rezervă: B. KuipersStadium: Stade de France, Saint-Denis (FRA)

Avertismente: CG – O. Giroud (68) Chiricheș (32), Raț (45), Popa (78)