Remiză orgoliilor între Fălticeni și Preutești în Liga a 4-aSport

Remiză orgoliilor între Fălticeni și Preutești în Liga a 4-a

Liga a 4-a suceveană a programat duminică, 2 aprilie, patru jocuri ale etapei a 17-a.

Cel mai așteptat meci, pentru zona Fălticeni, a avut loc pe Stadionul Tineretului. În fața a circa 500 de spectatori, Șomuz Fălticeni și Șomuzul Preutești au încheiat la egalitate, scor 1-1. În tur, Preuteștiul a câștigat cu 6-1.

Un meci fără mari ocazii de gol. Fotbaliștii din Preutești au fost mai activi în prima repriză, când Cătălin Vasiliu a reușit să deschidă scorul după o mare greșeală în apărarea gazdelor.

Rolurile s-au schimbat după pauză. Fălticeniul a avut mai mult posesia mingii și inițiativa, însă singurul șut pe poarta lui Onica a venit abia în minutul 70, la golul egalizator reușit de Stanca. Tot Stanca a ratat o ocazie monumentală cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Nu am avut fostba însă și de această dată au răbufnit orgoliile, nelipsite când vorbim de echipele din zona Fălticeni.

În prelungiri, după un contact mai dur, s-a ajuns la un schimb de lovituri între jucători din cele două echipe. Doi jucători au fost eliminați: Neagoe de la Fălticeni și Botoșanu de la Preutești.

Pe parcursul celor 90 de minute centralul Ionuț Ignat a arătat de 8 ori cartonașul galben, iar Ovidiu Bosancu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

Neînțelegerile dintre jucători au creat agitație și în rândul suporterilor, din fericire fără violențe.

„A fost un meci al orgoliilor. O primă repriză mai puțin bună făcută de noi și o repriză secundă în care mobilizarea s-a văzut iar jocul a fost la discreția noastră. Nu am avut ocazii foarte multe însă au fost câteva situații din care trebuia să marcăm. Scorul final nu reflectă valoarea noastră, dar fotbalul se joacă pe goluri. Din păcate, pe final, încrâncenarea și dorința fiecărei echipe de a se impune au depășit spiritul fair-play-ului. Ne cerem scuze față de spectatorii care au venit în număr mare la acest meci. Cred că aceste orgolii ar fi fructificate dacă zona Fălticeni ar reuși să pună pe picoare o echipă competitivă pentru a ataca promovarea în Liga a 3-a. Jucători cu potențial sunt la toate echipele”, ne-a declarat antrenorul Iulian Darabă.

Șomuz Fălticeni – Șomuzul Preutești 1-1 (0-1)

Marcatori: Alin Stanca (70) / Cătălin Vasiliu (36)

Arbitri: Iunuț Ignat, Savu Adrian, Popovici Sebastian.

Fălticeni: Pascal C. – Furtună E. (80 Seliuc V.), Ailenei F., Neagoe G., Ștefăroi V., Stanca A., Bosancu O., Pătrașcu R., Plăcintă L. (48 Zamă I.), Martin R. (82 Plăcintă M.), Sabie Gh.

Rezerve: Florescu A., Florea B., Netea A..

Antrenor Iulian Darabă.

Preutești: Onica C. – Țugui Ș., Botoșanu B., Ciurlă C. Ciurlă A., Constantin S., Vicovanu F. (72. Ciubotaru S.), Aileni A. (38 Vasiliu R.), Gheorghe I. (66 Chihaia C.), Vasiliu C., Lăcătuș N.

Rezerve: Gabor I., Feștilă S., Zaharia G., Ilie S.

Avantul Volovat* – Forestierul Frumosu 0-3
Bucovina Rădăuți – Progresul Frătăuții Vechi (5 aprilie)

Clasament: 1. Bucovina Rădăuți – 44p./ 2. Progresul Fr. Vechi – 39p./ 3. Viitorul Liteni – 37p./ 4. Șomuz Fălticeni – 33p./ 5. Șomuzul Preutești – 28p./ 6. Foresta 2 Siret – 23p./ 7. Victoria Vatra Moldoviție – 23p./ 8. Moldova Drăgușeni – 22p./ 9. Bradul Putna* – 21p./ 10. CS Gura Humorului – 19p./ 11. Forestierul Frumosu – 19p./ 12. Stejarul Cajvana – 17p./ 13. Recolta Fântânele – 13p./ 14. Avântul Volovăț* – 7p.