Sport

Patru canotori suceveni campioni balcanici în proba de 8 plus1

campionatul balcanicLa sfârșitul acestei săptămâni, 11-13 septembrie 2015, Baza Nautică Dorobanț din Iași, a găzduit Campionatul Balcanic de Canotaj Juniori.

La startul celor 21 de probe programate s-au aliniat peste 250 de sportivi din România, Grecia, Bulgaria, Serbia, Turcia, Macedonia și Cipru (țară invitată).

Din lotul României au făcut parte și 13 canotori din județul Suceava, pregătiți de antrenorii Vasile Avrămia, Ana Avrămia și Ion Despa: Ciprian Tudosă, Ianoș Mihai, Cristian Ionuț Cojocaru, Cosmin Moglan, Ion Valentin Stoleru și Magdalena Maria Rusu (de la CSS Nicu Gane); Cosmin Pascari, Marian Toma, Constantin Ștaut, Alexandru Dumitru Ciobîcă, Lucian Onea, cârmaciul echipajului de 8+1, Elena Larisa Roșu și Elena Dănuț (de la CSM Suceava).

Opt suceveni au obţinut medalii, şapte dintre ei trecându-şi în palmares titluri balcanice.

În proba de  8 plus 1 juniori, patru canotori suceveni s-au aflat în barca de aur a României, care s-a impus detașat în fața Greciei: G.Catruna, M.Semciuc, A.Chioseaua, C.Hîrgău, C.Matincă, C.Pascari, M.Ianoş, C.Tudosă si L. Onea).

În clasamentul general, România s-a clasat pe primul loc, cu 89 de puncte (11 titluri blcanice). Pe locul doi s-a clasat Grecia cu 66 puncte (2 titluri balcanice), iar pe trei Turcia cu 57 de puncte (4 titluri balcanice).

Rezultatele Campionatului Balcanic de la Iași.

Finala JWA4-: 1 România (Lidia Roman, Andreea Ioana Budeanu, Larisa Roşu, Maria Magdalena Rusu) / 2. Turcia / 3. România 2 (Maria Tivodariu, Anca Valentina Lungu, Florina Diana Săvulescu, Andreea Popa).

Finala JMB1x: 1. România (Ştefan Constantin Berariu)/ 2. Serbia / 3. Grecia.

Finala JMB2x: 1. România (Florin Sorin Lehaci, Cristian Ionuţ Cojocaru) / 2. Turcia/ 3. Grecia

Finala JMA4-: 1. România (Ciprian Tudosă, Mihai Ianoş, Cosmin Pascari, Ciprian Matincă) / 2. Grecia / 3. Turcia.

Finala JWA4x: 1. Grecia / 2. România (Elena Logofătu, Nicoleta Paşcanu, Anda Moraru, Roxana Iuliana Anghel) / 3. Bulgaria.

Finala JMA2-: 1. Turcia / 2. România (Chioseaua Alexandru, Hîrgău Constantin)/ 3. Serbia.

Finala JMA1x: 1. Serbia / 2. România (Mihai Chiruţă) / 3. Grecia.

Finala JMA2x: 1. România (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Constantin Staut)/ 2. Turcia / 3. Bulgaria.

Finala JWB1x: 1. România (Simona Geanina Radis) / 2. Grecia / 3. Bulgaria.

Finala JWB2x: 1. România (Adriana Ailincăi, Ioana Mădălina Moroşan)/ 2. Grecia/ 3. Turcia.

Finala JMB8+: 1. Turcia / 2. Grecia / 3. Bulgaria.

Finala JMB4-: 1. Turcia / 2. Grecia / 3. România (Cosmin Moglan, Georgel Bogdan Vlad, Florin Bogdan Horodişteanu, Dumitru Alexandru Ciobîcă)

Finala JWB4x: 1. România (Simona Radis, Adriana Ailincăi, Andreea Grapinoiu, Ioana Mădălina Moroşan)/ 2. Grecia / 3. Serbia.

Finala JMB2-: 1. Turcia / 2. România (Ştefan Constantin Berariu, Florin Sorin Lehaci) / 3. Grecia.

Finala JMA4x: 1. Bulgaria / 2. Turcia / 3. România (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mihai Chiruţă, Constantin Staut, Marian Toma).

Finala JWA2-: 1. România (Anca Elena Filip) / 2. Grecia / 3. Bulgaria.

Finala JWA1x: 1. Bulgaria / 2. Grecia / 3. Serbia.

Finala JMB4x: 1. România (Nicu Iulian Chelaru, David Cătălin Halmagian, Cristian Ionuţ Cojocaru, Ciprian Huc) / 2. Grecia / 3. Serbia.

Finala JWA2x: 1. Grecia / 2. România (Elena Logofătu, Nicoleta Paşcanu) / 3. Bulgaria.

Finala JMA8+: 1. România (George Catruna, Mugurel Vasile Semciuc, Alexandru Chioseaua, Constantin Cristi Hîrgău, Ciprian Matincă, Cosmin Pascari, Mihai Ianoş, Ciprian Tudosă, Onea Lucian) / 2. Grecia / 3. Turcia.

Alex S.

ȘTIRI