Participare record pentru reprezentanții Colegiului ”Nicu Gane” la Olimpiadele Naționale: 32 de elevi sunt calificați la 14 disciplineActualitate

Participare record pentru reprezentanții Colegiului ”Nicu Gane” la Olimpiadele Naționale: 32 de elevi sunt calificați la 14 discipline

Păstrează standarde ridicate ale performaței la învățătură. Colegiul Național ”Nicu Gane” și-a dovedit încă o dată valoarea, reușind să promoveze constant la vârful competițiilor școlare, iar anul acesta nu face excepție. Unitatea de învățământ fălticeneană rămâne în elita locală și județeană prin prisma reușitelor bifate la etapele naționale, rezultate cu care elevii și profesorii se pot mândri după luni întregi de muncă.

Colegiul din Fălticeni are nu mai puțin de 32 de elevi calificați la fazele naționale ale olimpiadelor.

Aceștia vor concura cu cei mai buni elevi din România pe 14 discipline, din care 13 materii de studiu și una cu caracter sportiv. Mai mult ca oricând, anul acesta se poate vorbi de o participare record, atât cât număr de elevi cât și ca număr de discipline.

Dintre elevii care vor participa la olimpiadele naționale se remarcă Dimitrie Cielecki, calificat la Olimpiada de Fizică și Olimpiada de Astronomie și Astrofizică, în timp ce Ana-Maria Cotun, Claudia Radion și David Vultur au reușit să repete performanța de anul trecut, aceștia urmând să fie prezenți și anul acesta la Olimpiadele de Geografie, Limba Rusă și respectiv TIC (Tehnologia Informației și Comunicațiilor).

Surprizele din acest an se numesc Lavinia Hriscu și Mihaela Ignat care s-au calificat la faza națională pe disciplinele Limba Latină și Religie, materii la care Colegiul Național ”Nicu Gane” va avea pentru prima dată câte un reprezentant.

Alți elevi care vor concura la olimpiadele naționale sunt Georgiana Steluță (Sociologie), Bogdan Florea (Biologie), Darius Caleniuc și Sebastian Osoianu la Chimie.

Câțiva elevi vor concura pentru prima dată la faza pe țară, printre aceștia fiind Bianca Amariei (Istorie), Irina Toma (Limba Rusă), Georgian Vodă (TIC).

În ceea ce privește îndrumătorii, cap de listă este profesorul Marcel Porof cu cinci elevi calificați la Olimpiada Națională de Geografie. Patru dintre elevii acestuia provin de la clasele gimnaziale: Teofana Apostol, Maurizio Pavel, Alexandra Verdeș și Delia Apostol.

Alți patru profesori au câte doi elevi prezenți la faza națională: Daniela Pavel (Limba Română), Marcel Ciuruș (Fizică și Astrofizică), Liliana Rădulescu (limba franceză) și Valentina Nazarov (Limba Rusă), aceasta din urmă având catedra la Colegiul Tehnic ”Mihai Băcescu”.

Un rezultat la fel de important este bifat și la capitolul sport, unde jucătorii echipei CSS ”Nicu Gane” au reușit și în acest an să se califice la ultima fază competițională rezervată întrecerilor școlare la volei.

Sportivii antrenați de profesorii Bogdan Bădărău și Marius Stan s-au calificat la faza națională ONSS (Olimpiada Națională a Sportului Școlar). Cei nouă elevi volebaliști care se vor lupta pentru primul loc pe podium și medaliile de aur sunt Constantin Albu, Teodor Călugărița, Cosmin Cernăuțean, David Miron, Ioan Mitocariu, Marian Mucilenița, Simos Vasilis, Vultur Marius, Mihail Vrabie.

Elevii din ciclul preuniversitar, dar și cel gimnazial au fost premiați astăzi într-un cadru festiv, de conducerea Colegiului ”Nicu Gane”. Participanții au primit premii în valoare de 200 de lei, împreună cu o floare și o diplomă de excelență.

Sumele provin din fondul Asociației Absolvenții și prietenii Colegiului Național „Nicu Gane”.

olimpici-nicu-gane

Elevii Colegiului Național ”Nicu Gane” care sunt calificați la olimpiadele naționale

Nume și prenume elev Clasa Disciplina

Profesor îndrumător

1.

Cielecki Dimitrie Călin 11 A Fizică

Ciuruș Marcel

2.   

Cielecki Dimitrie Călin 11 A Astronomie și Astrofizică

Ciuruș Marcel

Crăciun Petru

3.    Caleniuc Darius 11 A Chimie

Niță Axînia

4.    Osoianu Sebastian 10 A Chimie Oniciuc Liliana
5. Gherman Lavinia 9 E Limba română

Pavel Daniela

6.    Oprișanu Ada 9 A Limba română Pavel Daniela
7.    Hriscu Lavinia Elena 10 E Limba latină Nicolae Mihaela

8.   

Lupu Larisa 10 E Limba franceză Rădulescu Liliana
9. Neculau Ruxandra 12 G Limba franceză

Rădulescu Liliana

 10.              

Florea Bogdan

11 A Biologie

Vasiliu Gerlinde

  11.            

Steluță Georgiana Alexandra 12 J Sociologie

Nechifor Cristina

 12.                    

Ignat Mihaela Loredana 9 B Religie

Grădinariu Otilia

13.                    

Amariei Bianca

9 G Istorie

Vasiliu Anișor

14.                    

Cotun Ana-Maria

10 A Geografie

Porof Marcel

15.                    

Apostol Delia – Maria

8 Geografie

Porof Marcel

16.                    

Pavel Maurizio Tudor

6 Geografie

Porof Marcel

17.                    

Apostol Teofana

6 Geografie

Porof Marcel

18.                    

Verdeș Alexandra 7 Geografie Porof Marcel
19.                    

Radion Claudia

10 A Limba rusă

Nazarov Valentina

20.                     Toma Irina 9 G Limba rusă

Nazarov Valentina

21.                    

Vultur David 11 A TIC

Ilincăi Florin

22.                     Vodă Georgian 9 B TIC

Filip Dimitrie

                      

Echipa de volei este calificată la etapa națională ONSS

1.

Călugărița Teodor Sebastian 10 A Antrenori

Profesor Bădărău Bogdan

Profesor Stan Marius

2.

Cernăuțean Cosmin Marian

10 G

3.

Miron David

10 E

4.

Albu Constantin Alexandru

11 D

5.

Mitocariu Ioan

12 A

6.

Mucilenița Marian Iulian

12 A

7.

Vultur Marius Iulian

12 B

8.

Simos Vasilis

9 A

9.

Vrabie Richard Mihail

9 G

 

ȘTIRI

Facebook Comments