Nouă şcoli din zona Fălticeni au concurat pentru premiile concursului „Numai poetul…”Invăţământ

Nouă şcoli din zona Fălticeni au concurat pentru premiile concursului „Numai poetul…”

După cum v-am informat, la Fălticeni a avut loc a patra ediţie a Concursului „Numai  poetul…”

Evenimentul s-a desfăşurat şi în acest an în Sala „Pictor Aurel Băeşu” a Muzeului de Artă „Ion Irimescu”.

Iniţiat la Şcoala Gimnazială „Iona Ciurea”, concursul şi-a câştigat statutul de concurs judeţean.

Suntem încântaţi că această competiţie, începută ca un concurs local, continuă în varianta de concurs judeţean, reunind, la a IV-a ediţie, 9 şcoli din judeţ. Apreciem interesul ridicat al elevilor şi al cadrelor didactice coordonatoare pentru acest proiect educaţional, care urmăreşte, prin activităţile culturale desfăşurate, dezvoltarea sensibilităţii estetice şi artistice a copiilor. De asemenea, cu sprijinul doamnelor inspectori de specialitate, Eleonora Bulboacă şi Rita Cîntiuc, concursul <Numai poetul..> a evoluat de la an la an, devenind tot mai cunoscut în rândul celor pasionaţi de poetul Mihai Eminescu”, ne-a informat coordonatorul concursului, prof. Marius Pintilii. .

Premiile secţiunii cu participare directă:

1) subsecţiunea colectivă cu 3 probe (A. Cunoştinţe despre viaţa şi opera poetului M. Eminescu; B. Recunoaşterea poeziilor pornind de la versuri date; C. Crearea unei strofe în care să fie incluse cuvintele date):

Premiul I: Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni

Premiul al II-lea: Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni, Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni, Şcoala Gimnazială Brăieşti

Premiul al III-lea: Școala Gimnazială Valea Moldovei, Şcoala Gimnazială „Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari, Şcoala Gimnazială Dolheștii Mici, Şcoala Gimnazială „Artur Gorovei” Bunești, Şcoala Gimnazială Valea Glodului

2) subsecţiunea individuală Recitare de poezie eminesciană (pe fundal muzical)

Premiul I: Donisă Rebeca (Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni), Tomegea Alexandru (Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni), Pohoață Mihaela (Şcoala Gimnazială Brăieşti)

Premiul al II-lea: Leonte Elena (Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni), Vieriu Petronela (Şcoala Gimnazială Valea Glodului), Rancia Lorena (Școala Gimnazială Valea Moldovei)

Premiul al III-lea: Iurea Mihai (Şcoala Gimnazială „Artur Gorovei” Bunești), Beclea Diana-Gabriela (Şcoala Gimnazială „Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari), Lazăr Alexandra (Şcoala Gimnazială Dolheștii Mici)

3) subsecţiunea individuală Opera lui Eminescu în imagini (creaţie plastică)

Premiul I: Antoneag Denisa-Ioana (Şcoala Gimnazială „Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari), Nechifor Raluca (Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni), Sumanariu Iuliana (Şcoala Gimnazială Valea Glodului)

Premiul al II-lea: Cornea Iulian (Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni), Pavel Emilia (Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni), Ceghe Irina (Școala Gimnazială Valea Moldovei)

Premiul al III-lea: Avram Florin (Şcoala Gimnazială Brăieşti), Ciofu Alina Tamara (Şcoala Gimnazială „Artur Gorovei” Bunești), Damian Teodora (Şcoala Gimnazială Dolheștii Mici)

Rezultatele secțiunii cu participare prin poștă vor fi afișate pe site-ul concursului: http://numaipoetul.webs.com

ȘTIRI

error: Content is protected !!