Tânărul sportiv sucevean Mihai Nemaciuc a câștigat turneul open la „Cupa Cetății Neamțului”Sport

Componenții echipei de tenis de masă Șomuz Fălticeni se pregătesc pentru partidele din play-off-ul Diviziei B, de la sfârșitul aceste săptămâni.

Sâmbătă, 9 aprilie 2016, la Târgu Neamț, s-a desfășurat prima ediție a competiției „Cupa Cetății Neamțului”, turneu de categoria A în circuitul AmaTur.

Turneul a reunit peste 170 de sportivi din România, între aceștia mulți fălticeneni și componenți ai echipei Șomuz Fălticeni.

Categoria Open, la care au participat cei mai buni sportivi, a fost câștigată de suceveanul Mihai Nemaciuc, jucător de bază al echipei Șomuz Fălticeni. Pe podium s-a aflat și coodonatorul echipei, fălticeneanul Cătălin Cozma (locul 3). La rândul său, Marius Moșneagu s-a clasat pe locul 5.

Alți fălticeneni care au concurat la Târgu Neamț au fost: Neculai Bujoreanu – locul 23 (Open), Radu Rusu – locul 39 (Open), Nelu Aldea – locul 29 (Avansați), Laurențiu Bălău – locul 5 (Începători), Mihnea Moșneagu – locul 51 (Începători).

Șomuz Fălticeni va disputa la sfârșitul săptămânii cele două manșe ale confruntări din play-off-ul Diviziei B, în deplasare, la echipa CSS Odorheiul Secuiesc.