Larisa Roşu şi Cristina Sava campioane europene, argint pentru Ianoş Mihai şi Cosmin Pascari, bronz pentru Ciprian Tudosă – Campionatul European de Canotaj din CehiaSport

echipajul 8+1 in Cehia2Actualizare:

România s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general pe medalii (2 de aur, 2 de argint şi 3 de bronz). Pe primul loc este Italia – 6 medalii (4/2/0) iar pe locul doi Germania – 4 medalii (3/0/1).  La această ediţie, 16 naţiuni au obţinut medalii. Următorul Campionat European pentru Juniori se va desfăşura anul viitor în Lituania.

Antrenorii Vasile Avrămia (CSS Nicu Gane) şi Ioan Despa (CSM Suceava) şi-au însoţit elevii în Cehia.  „Până la urmă este un palmares bun atât pentru România cât şi pentru cluburile din Fălticeni şi Suceava. Se putea încheia însă şi mai rău. Faţă de ediţiile anterioare, campionatul din acest an a fost unul cu un nivel foarte ridicat, cu sportivi foarte bine pregătiţi. Emoţiile au fost mari. Acum ne vom întoarce acasă pentru câteva zile, apoi ne reunim la Orşova pentru a pregăti Campionatul Mondial din Brazilia din această vară”, a declarat antrenorul Vasile Avrămia pentru cotidianul Cronica de Fălticeni.

La ora 15 (ora României-n.n.) au început finalele Campionatului European de Canotaj din Cehia, competiţie rezervată juniorilor.

Cinci din cei şapte canotori suceveni aflaţi în lotul României pentru această competiţie au obţinut calificare în finalele competiţiei.

Rezultatele echipajelor României:

Echipajul de patru vâsle masculin, din care au făcut parte şi sucevenii Simion Mutu şi Constantin Stăuț (CSM Suceava) nu s-a calificat în finală, şi a obţinut locul 5 în Finala B.