La Fălticeni a avut loc concursul zonal de cros din cadrul Olimpiadei Sportului ȘcolarSport

La Fălticeni a avut loc concursul zonal de cros din cadrul Olimpiadei Sportului Școlar

cros_falticeni_1La finalul săptămânii trecute, Stadionul Tineretului din Fălticeni a găzduit concursul zonal de cros,  etapa de Cerc pedagogic din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Competiția a adunat la start 90 de elevi de gimnaziu și liceu, ne-a informat profesorul Radu Gabriel, responsabilul Cercului pedagogic al profesorilor de educaţie fizică şi sport.

Școlile participante au fost: Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, Școala Gimnazială Hârtop, Școala Gimnazială ”Ioan Ciurea”- Fălticeni, Școala Gimnazială Nr. 1 Bogdănești, Școala Gimnazială Oniceni, Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru”- Baia, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, Școala Gimnazială Rîșca, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni.

Competiția s-a desfășurat pe grupe de vârstă, iar în urma rezultatelor oţinute s-au calificat pentru  etapa județeană a concursului următorii elevi:

Clasele V- VI –  fete

Locul I – Purcaru Ana – Maria de la Școala Gimnazială Rîșca, profesor îndrumător Hreamătă Lucian;

Locul II – Boliacu Denisa, Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru”- Baia, profesor îndrumător Acatrinei Ciprian;

Locul III – Luca Elisabeta, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, profesor îndrumător Bîlbă Bogdan.

Clasele V- VI – băieți

Locul I – Simiraș Mihai, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel, Nistor Dan;

Locul II – Ciuciu Robert, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Rașcovschi Daniel, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț.

Clasele VII- VIII – fete

Locul I – Onuțu Gabriela, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel, Nistor Dan;

Locul II – Sandu Paula, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Grigoraș Elena, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, profesor îndrumător Harhătă Leonard.

Clasele VII- VIII – băieți

Locul I – Pușcașu Vlad, Școala Gimnazială Budeni – Dolhasca, profesor îndrumător Harhătă Leonard;

Locul II – Nechifor Luca, Școala Gimnazială ”Al.I. Cuza”- Fălticeni, profesor îndrumător Tocănel Alexandra, Tanasa Ionuț;

Locul III – Rogojină Marian, Școala Gimnazială Vadu Moldovei, profesor îndrumător Bîlbă Bogdan.

Clasele IX- XII – fete

Locul I – Drobotă Iustina, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul II – Șchiopu Roxana, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen;

Locul III – Șchiopu Loredana, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen.

Clasele IX- XII – băieți

Locul I – Focșa Bogdan, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul II – Ailincăi Silviu, Colegiul ”Nicu Gane” Fălticeni, profesor Acatrinei Ciprian;

Locul III – Mihai Răzvan, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamna” – Dolhasca, profesor Rotariu Alin, Marian Eugen.

Alex Săvescu

ȘTIRI