La Bogdănești s-a desfășurat Concursul de Matematică ”Acolada”Regional

La Bogdănești s-a desfășurat Concursul de Matematică ”Acolada”

Școala Gimnazială Bogdănești a organizat, în parteneriat cu Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, ediția a XI-a a Concursului Interjudețean de Matematică ”Acolada”. Competiția adresată elevilor din mediul rural, clasele IV-VIII, s-a desfășurat sâmbătă, 11 iunie 2016.

În cadrul competiției au fost prezenți peste 120 de elevi din județele Suceava, Botoșani, Bacău, Neamț, Iași și Olt: 25 de elevi din clasa a IV-a, 25 din clasa a V-a, 26 din clasa a VI-a, 22 din clasa a VII-a și 28 din clasa a VIII-a.

Impresionantă a fost și prezența cadrelor didactice care au făcut parte din comisiile de evaluare a lucrărilor, profesori din învățământul gimnazial dar și din mediul universitar.

Preşedintele concursului a fost Lector dr. Marius Marchitan, Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava.

“Concursul a fost apreciat atât de elevi, părinți și profesori, cât și de invitați. La deschidere, cât și la premiere, a participat primarul comunei Bogdănești, domnul Traian Rogojină.”, ne-a declarat profesorul Vasile Solcanu. ”Le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat în reușita acestei ediții a Concursului Acolada și îi aștept și la edițiile viitoare”, 

Ca și în anii din urmă, sponsorul principal al concursului a fost compania Dedeman, care a oferit o suma de 10.000 de lei pentru premiere și pentru masa concurenților, însoțitorilor, membrilor comisiei și invitaților.

Cele peste 200 de persoane prezente au servit masa la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Bogdănești. Alți sponsori ai concursului au fost: Primăria Bogdănești care a oferit 1.500 de lei, Editura Taida din Iași, Editura Gil din Zalău, profesorul Dumitru Crăciun de la Colegiul „Nicu Gane” cu premii în cărți în valoare de 3.000 de lei.

În programul evenimentului a figurat și un momentul artistic susținut de grupul de elevi ”Noițele” condus de învățătorul Costân Ion, la Căminul Cultural Bogdănești. Participanții au avut și ocazia de a vizita Mănăstirile Bogdănești, Rîșca și Voroneț.

 

Lista premianților

Clasa a IV-a:  Premiul I: Airinei Gabriel Vlad de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava; Premiul II: Negru Narcisa de la Școala Gimnazială Mihoveni, județul Suceava; Premiul III: Marcu Daria Ioana de la Școala Gimnazială nr. 1 Vlădeni, județul Botoșani; Mențiune I: Bitere Laurențiu de la Școala Gimnazială Plopeni, județul Suceava; Mențiune II: Podariu Rareș Nicolae de la Școala Gimnazială nr. 1 Vlădeni, județul Botoșani;  Mențiune III: Apopi Stelian de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava și Lazăr Robert de la Școala Gimnazială Plopeni, județul Suceava.

La clasa a IV-a s-au obținut și premii în afara concursului: Staicu Ioan de la Școala Gimnazială ”Ștefan Protopopescu” Slatina, județul Olt, și de Roșu Ana de la Școala ”Bogdan Petriceicu Hajdeu” Iași, județul Iași.

Clasa a V-a: Premiul I: Gîscă Dumitru de la Școala Gimnazială Horodniceni, județul Suceava; Premiul II: Chiriac Denisa Ștefana de la Școala Gimnazială Plopeni, județul Suceava; Premiul III: Berari Megara de la Școala Gimnazială Mihoveni, județul Suceava; Mențiune I: Balan Codrin de la Școala Gimnazială Bucșoaia, județul Suceava; Mențiune II: Moroșan Sebastian de la Școala Gimnazială Bucșoaia, județul Suceava; Mențiune III: Mihoc Maria de la Școala Gimnazială Plopeni, județul Suceava.

Clasa a VI-a: Premiul I: Artenie Denisa Ioana de la Școala Gimnazială Rîșca, județul Suceava; Premiul II: Pustiu Constantin de la Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia, județul Suceava; Premiul III: Wilkenbauer Georgiana de la Școala Gimnazială Mihoveni, județul Suceava; Mențiune I: Marian Ionuț Florin de la Școala Gimnaziala Bucșoaia, județul Suceava; Mențiune II: Dogaru Paul de la Școala Gimnazială Nicolae Bălcescu, județul Bacău; Mențiune III: Tărăbuță Ana Maria de la Școala Gimnazială ”Nicolae Stoleru” Baia, județul Suceava.

Clasa a VII-a: Premiul I: Airinei Andrei Cristian de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava; Premiul II: Andriciuc Andreea de la Școala Gimnazială Mihoveni, județul Suceava; Premiul III: Miron Alexandru Ștefăniță de la Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” Boroaia, județul Suceava; Mențiune I: Ungurean Maria Adriana de la Școala Gimnazială Bucșoaia, județul Suceava; Mențiune II: Curelaru Roxana de la Școala Gimnazială Vadu Moldovei, județul Suceava; Mențiune III: Maruneac Valentin de la Școala Gimnazială Mihoveni, județul Suceava.

Clasa a VIII-a: Premiul I: Todașcă Daniel de la Școala Gimnazială Coșna, județul Suceava; Premiul II: Alexiu Vasile Lucian de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava; Premiul III: Oniga Maria de la Școala Gimnazială Cornu Luncii, județul Suceava; Mențiune I: Arcip Denisa Paula de la Școala Gimnazială Rîșca, județul Suceava; Mențiune II: Cucoș-Artene Emanuel George de la Școala Gimnazială Rîșca, județul Suceava; Mențiune III: Ursache Gabriel de la Școala Gimnazială nr. 1 Vlădeni.

Pentru puctajul maxim s-au oferit și premii de excelență elevilor: Airinei Gabriel Vlad și Airinei Andrei Cristian de la Școala Gimnazială Bogdănești, județul Suceava și Todașcă Daniel de la Școala Gimnazială Coșna, județul Suceava.

Comisia de organizare: Profesor VASILE SOLCANU, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bogdăneşti, Judeţul Suceava;  Profesor NICOLETA URSUȚU director Şcoala Gimnazială Nr.1 Bogdăneşti, Judeţul Suceava; Profesor DAN POPESCU, director Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava; Profesor RĂZVAN SAVA, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bogdăneşti, Judeţul Suceava; Inginer GABRIELA NENEC, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava.

Comisia de elaborare a subiectelor: Profesor DAN POPESCU, director Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava; Lector dr. MARIUS MARCHITAN, Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava; Profesor CRISTIAN AMORĂRIŢEI, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava; Profesor ADRIAN VIERIU, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava;

Comisia de evaluare a lucrărilor: Profesor DAN POPESCU, director Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava; Profesor ADRIAN VIERIU, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava; Lector dr. MARIUS MARCHITAN, Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava; Profesor CLAUDIA MARCHITAN, Şcoala Gimnazială Nr.3 Suceava; Profesor VASILE STOICA, Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău; Profesor ADRIAN ŢIPĂU, Şcoala „Ion Irimescu” Fălticeni; Studenta MĂDĂLINA-VASILICA SOLCANU, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi.

Invitații concursului: Profesor CONSTANTIN CIOBĂNICĂ, Şcoala Gimnazială Milcov-Deal , Jud. Olt; Profesor MIHAI PITICARI, Colegiul Național ”Dragoș Vodă” C-lung Moldovenesc; Profesor VASILICĂ ŞTEFAN, Şcoala Gimnazială Brehuiești, Jud. Botoșani; Profesor IOAN CIOBANAŞU, Şcoala Gimnazială „Elena Rareș”- Botoșani; Profesor MARIANA CIOBANAŞU, Şcoala Gimnazială „Elena Rareș”- Botoșani; Profesor ARTUR BĂLĂUCĂ, Centrul de Excelență Iași; Profesor CĂTĂLIN BUDEANU, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași; Profesor pensionar BARNEA VICTOR, Botoșani.

ȘTIRI