somuz_falticeni_2014

Campionatul de Juniori A1 a programat astăzi ultima etapă a turului. Derbiul rundei, Şomuz Fălticeni – Bucovina II Rădăuţi, s-a disputat la Fălticeni, pe Stadionul „Tineretului”. Terenul acoperit cu zăpadă a pus mari probleme jucătorilor celor două formaţii, obişnuite să înscrie multe goluri.

Echipa pregătită de Iulian Darabă avea nevoie de o victorie pentru a deveni campioană de toamnă, chiar în faţa liderului.

Oaspeţii au fost în avantaj la pauză, scor 0-1, după un gol înscris din penalty în primul sfert de oră al partidei.

Repriza a doua a început bine pentru gazde, care mai întâi au reuşit să egaleze, în minutul 48, apoi a trecut în avantaj, ambele goluri fiind înscrise de Cosmin Chiticaru.

Gazdele au profitat de căderea fizică a oaspeţilor şi de accidentarea portarului acestora şi au reuşit să-şi facă norma de goluri prin Stejărel Vişinar (de 3 ori), Marius Tanasă, şi Mihai Handîc.

Scor final 7-1 şi Şomuz Fălticeni încheie turul în postura de campioană de toamnă, la egalitate de puncte cu echipa din Rădăuţi, având avantajul golaverajului, plus 64!

În 17 meciuri, juniorii fălticeneni au înscris 97 de goluri şi au primit 33 de goluri. Golgeterul echipei, în acelaşi timp şi golgeterul campionatului este Cosmin Chiticaru cu 24 de goluri.  Al doilea în clasamentul golgeterilor este Marius Tanasă – 20 de goluri. De menţionat şi cele 12 reuşite ale lui Adrian Dochia.

Şomuz Fălticeni – Bucovina II Rădăuţi 7-1 (0-1)

Goluri: Chiticaru (48, 61), Vişinar (79, 85, 89), Tanasă (84), Handîc (87) / Cotoară (10)

Şomuz: Nistor V. – Dumitrache, Tofan, Handîc, Nacu, Aioanei I., Sandu, Tanasă, Vişinar, Chiticaru, Borza, Rezerve – Toma, Pricop. Antr. Iulian Darabă.

Bucovina II: Deleanu – Paşcaniuc, Siretean, Cotoară, Strugariu, Siretean, Păsăilă, Strugar, Olaru, Suhan, Stranga. Rezerve – Bataru, Cocervan. Antr. Marius Păsăilă.

Arbitri: Naghi Petru, Bostan Daniel, Ignătescu Gheorghe. Observator: Ion Filipciuc

Rezultatele etapei a 17-a:

Viitorul Vereşti – Viitorul Liteni 4-1

Avântul Volovăţ – Voinţa Stroieşti 3-0 (Stroieştiul s-a retras din campionat)

CS Gura Humorului – Ştiinţa Vicovu de Sus 0-2

Clasament: 1. Şomuz Fălticeni – 54p. (+64) / 2. Bucovina II Rădăuţi – 54p. (+41)/ 3. Şomuzul Preuteşti – 50p. (+44) /  4. Avântul Volovăţ – 50p. (+41) / 5. Progresul Fr. Vechi – 46p./ 6. Viitorul Liteni – 42p./ 7. Recolta Fântânele – 39p./ 8. Ştiinţa Vic. de Sus – 37p./ 9. Viitorul Vereşti – 34p./ 10. Bradul Putna – 33p./ 11. Zimbrul Siret – 31p./ 12. CS Gura Humorului – 27.p/ 13. Moldova Drăguşeni – 24p./ 14. Flacăra Vic. de Jos – 22p./ 15. Silva Udeşti – 13p./ 16. Victoria Vatra Moldoviţei – 9p./ 17. Bucovina II Pojorâta – 8p./ 18. Voinţa Stroieşti – 0p.