barcelonaBacelona și Sevilla au oferit un meci senzațional în Supercupa Europei

Meci incredibil în Supercupa Europei dintre Barcelona și Sevilla. Câștigătoarea s-a decis ân prelungiri după ce Barca a condus cu 4-1. Sevilla a deschis scorul în minutul 3 prin Banega, dar Messi a adus Barcelona la conducere cu două goluri fantastice, din lovituri libere, până în minutul 16. La pauză a fost 3-1 prin golul lui Rafinha, iar debutul reprizei secunde a adus golul de 4-1 al lui Suarez. Sevilla a revenit prin golurile înscrise de Reyes, Gameiro (penalty) și debutantul Konoplyanka. În prelungiri, Pedro a marcat golul victoriei catalane. Barcelona a câștigat a cincea supercupă egalând Milanul.

lpfDerby european în Liga I

Etapa a 6-a din Liga I programează în această seară, la ora 21.45, oră de fotbal european, derbiul dintre Astra Giurgiu și Steaua București. Campioana are avans de un punct în fața giurgiuvenilor înaintea duelului singurelor echipe care pot reprezenta Campionatul României în grupele Europa League. Înaintea acestui meci, Astra s-a despărțit de japonezul Takayuki Seto care a aels să-și continue cariera în Turcia, iar Steaua l-a cumpărat cu numai 50.000 de euro, din Armenia, pe ivorianul Drissa Diarrassouba, un jucător de 20 de ani.

Marți, în primele meciuri ale etapei, CSMS Iași a fost învinsă de FC Botoșani cu 1-0 iar CFR Cluj a învins cu 1-0 pe Petrolul Ploiești.

Simona_HalepVești îngrijorătoare de la Toronto: Halep eliminată la dublu iar Begu a pierdut în primul tur

Turneul feminin de tenis de la Toronto a ânceput cum nu se putea mai prost pentru Simona Halep. Perechea Simona Halep/Daria Gavrilova (România/Rusia) a fost învinsî, în runda inaugurală, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră şi opt minute, de cuplul Darija Jurak/Raquel Kops-Jones (Croaţia/SUA). În primul tur, în proba de simplu, Irina Begu  a fost invinsă de Olga Govortsova (locul 77 WTA) cu scorul 6-3, 7-6.