Info sport: Bute a revenit în ring cu victorie iar Halep a abandonat în finala Rogers CupSport

rogers-cup-torontoFinala Rogers Cup: Simona Halep a abandonat în setul decisiv

Simona Halep a pierdut finala de la Toronto, în faţa eveţiencei Belinda Bencic (18 ani), după ce problemele medicale au determinat-o să abandoneze în setul decisiv.
După primul set câştigat de Bencic la tie-break, Simona Halep a acuzat probleme medicale şi a solicitat în mai multe rânduri prezenţa medicului. Chiar şi în această situaţie Halep a reuşit să câştige setul la tie-break, după ce Bencic a avut a servit pentru câştigarea setului. În setul 3, la scorul de 3-0 pentru Bencic, Simona a anunţat că abandonează.

alexander soderlungRosenborg a bifat a zecea victorie consecutivă în Norvegia

Adversara de joi a Stelei, din play-off-ul Europa League, a bifat la sfârşitul săptămânii a zecea victorie consecutivă în campionatul Norvegiei. Liderul din Tippeligaen s-a impus cu 2-0 în faţa echipei Valerenga. Şi de această dată pe lista marcatorilor s-a aflat golgeterul Norvegiei. Alexander Soderlung a marcat golul cu numărul 19 în această ediţie de campionat. În Olanda, AZ Alkmar, adversara de joi a Astrei Giurgiu, a scos un rezultat de egalitate pe terenul echipei Excelsior (goluri înscrise de Henriksen şi Muhren).

lpfAstra Giurgiu noul lider al Ligii I

Echipa lui Şumudică a obţinut cele trei puncte pe terenul din Ştefan ce Mare, cu Voluntari, şi a profitat de paşii greşiţi ai contracandidatelor pentru a se instala pe primul loc după şapte etape.  Dinamo, fostul lider, a trecut pe lângă prima înfrângere la Iaşi. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei.  Rezultatele etapei: Petrolul – FC Botoşani 2-1, ACS Poli Timişoara – CSU Craiova 1-1, Steaua – ASA Tg. Mureş 1-1, Voluntari – Astra 1-2, CSMS Iaşi – Dinamo 0-0. În această seară se dispută ultimele două meciuri ale rundei: Viitorul – Chiajna (ora 18.30), Pandurii – CFR Cluj (ora 21.00).

lucian buteLucian Bute a revenit în ring cu o victorie

Doar 11 minute i-au fost necesare pugilistului Lucian Bute pentru a câştiga primul meci în circuitul profesionist după o pauză de un an şi şapte luni. Duminică, la Montreal, în Canada, Bute l-a învins prin KO tehnic, în runda a patra, pe italianul Andreea Di Luisa. Ajuns la vârsta de 35 de ani, Lucian Bute vrea să ajungă să boxeze din nou pentru un titlu mondial. Înaintea meciului de ieri, Bute avea în palmares 33 de meciuri (31 de victorii şi 2 înfrângeri).
Comp-LeagueRezultate din campionatele Europei

Olanda (Et. 2):: Vitesse – Roda 3-0, De Graafschap – Zwolle 0-3, Ajax – Willem II 3-0, Twente – Ado Den Haag 1-4, Excelsior – AZ Alkmaar 2-2, PSV Eindhoven – Groningen 2-0, Cambuur – Feyenoord 0-2, Utrecht – Hereenveen 1-1, Heracles – NEC Nijmegen 3-0

Clasament: 1. Ajax – 6p., 2. Feyenoord – 6p., 3. ADO Den Haag – 4p.

Anglia (Et. 2): Aston Villa – Manchester Utd 0-1, Southampton – Everton 0-3, West Ham – Leicester 1-2, Swansea – Newcastle 2-0, Sunderland – Norwich 1-3, Tottenham – Stoke 2-2, Watford – West Brom 0-0, Crystal palace – Arsenal 1-2, Manchester City – Chelsea 3-0, Liverpool – Bournemouth (luni, ora 22)

Clasament: 1. Manchester City – 6p, 2. Leicester – 6p., 3. Machester UTD – 6p.

Bundesliga (Et. 1):: Bayern Munchen – Hamburger SV 5-0, Leverkusen – Hoffenheim 2-1, Augsburg – Hertha Berlin 0-1, Werder Bremen – Schalke 0-3, Mainz – Ingolstadt 0-1, SV Darmstadt – Hannover 2-2, Dortmund – Borussia Monch. 4-0, Wolfsburg – Frankfurt 2-1, Stuttgart – Koln 1-3, Herta – Werder Bremen (luni, ora 21.30)

Franţa (Et. 2):: Monaco – Lille 0-0, Saint Etienne – Bordeaux 1-1, Angers – Nantes 0-0, Guingamp – Lyon 0-1, Troyes – Nice 3-3, Caen – Toulouse 1-0, Rennes – Montpellier 1-0, Reims – Marseille 1-0, Lorient – Bastia 1-1, PSG – Ajaccio 2-0.

Clasament: 1 PSG – 6p, 2. Reims – 6p, 3. Caen – 6p