Info sport: Au început meciurile decisive pentru noul sezon UCLSport

Info sport: Au început meciurile decisive pentru noul sezon UCL

champions_leagueSe cunosc primele calificate în Champions League

Marți s-au disputat primele cinci partide din manșa retur a play-off-ului UEFA Champions League.

În Ucraina, la peste 1000 de kilometri de Donețk, Mircea Lucescu a obținut o nouă calificare cu Șahtior în cea mai titrată competiție fotbalistică a Europei. Ucrainienii au obținut calificarea după un meci dificil cu Rapid Viena. Scorul final a fost 2-2, cu toate cele patru goluri înscrise în primele 25 de minute. Vienezii au avut însă două ocazii imense în finalul jocului. Șahtior merge în grupe ajutată de victoria obținută în urmă cu o săptămână la Viena. Celelalte paru echipe calificate după seara de marți sunt: Valencia, Dinamo Zagreb, Malmo și Maccabi Tel Aviv (calificată în grupe după 11 ani de la ultima participare).

Rezultate: Șahtior Donețk – Rapid Viena 2-2 (în tur 1-0), Monaco – Valencia 2-1 (în tur 1-3), Dinamo Zagreb – Kenderbeu 4-1 (în tur 2-1), Malmo – Celtic 2-0 (în tur 2-3), Maccabi Tel Aviv – FC Basel 1-1 (în tur 2-2).

În această seară se joacă ultimele cinci partide din play-off:  Apoel – Astana (în tur 0-1), Leverkusen – Lazio (în tur 0-1), FC Brugge – Manchester UTD (în tur 1-3), CSKA Moscova – Sporting Lisabona (în tur 1-2), Partizan Belgrad – Bate Borisov (în tur 0-1).

us open 2015Patru români luptă pentru calificarea la US Open

Turneul de tenis de a New Haven, ultimul înaintea US Open a ajuns în faza optimilor de finală. Irina Begu a fost eliminată în această dimineață de Safarova. Jucătoarea din Cehia s-a impus cu 2-0 (6-3 / 6-4).

Patru români luptă în aceste zile pentru a ajunge între cei 128 de sportivi care vor lua startul  la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Patricia Ţig (116 WTA) a învins-o pe rusoaiaca Bychkova cu 6-4 / 6-2 și o va întâlni mai departe o jucătoare din Japonia (Hibi).  Sorana Cîrstea (176 WTA) a trecut de jucătoarea Han L. din Korea, 6-4 / 6-4 și  o va întâlni mai departe pe croata Vekic. A treia participantă în calificări, Mihaela Buzărnescu (270 WTA), a fost învinsă de bielorusa Sasnovich. Tot în calificări, la masculin, Marius Copil (184 ATP) îl va întâlni în această noapte pe francezul Roger.

Cinci tenismene sunt calificate direct pe taboul principal la US Open:, Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru şi Andreea Mitu