Info sport: Astra câştigă cu Steaua şi oferă drum liber spre primul loc lui DinamoSport

Simona_HalepHalep merge mai departe în turneul de la Toronto

Simona Halep a câştigat meciul din turul al doilea la Toronto. Românca a avut nevoie de 1 oră şi 21 de minute pentru a obţine a cincea victorie în faţa Jelenei Jankovici, scor 6-3, 6-4. În interviul de la finalul partidei, Halep a declarat că a jucat cel mai bun tenis al său. Chiar dacă a dominat întâlnirea, Halep a fost pusă de multe ori în dificultate de vântul puternic. În turul trei, Simona va juca împotriva câştigătoarei dintre Angelique Kerber GER şi Monica Puig PUR. La dublu, Irina Begu şi Raluca Olaru au învins perechea spaniolă Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro cu 7-6, 0-6, 10-4.

foto gsp

foto gsp

Astra câştigă cu Steaua şi oferă drum liber spre primul loc lui Dinamo

Steaua a acuzat arbitrajul lui Sebastian Colţescul după derbiul cu Astra, pierdul cu 2-0. Două goluri i-au fost anulate campioanei în prima repriză, după  două semnalizări controversate ale tuşierului. După pauză Astra a înscris prin Alibec şi Budescu, ultimul din penalty la o imprudenţă a lui Filip. La 0-2. Steaua a avut un nou gol anulat, la Tade, după o nouă semnalizare de la tuşă. Cu cele trei puncte, Astra a urcat pe primul loc, dar poate perde poziţia de lider dacă Dinamo va învinge în această seară pe FC Voluntari.

min. 5 – gol anulat echipei Steaua pentru fault în atac, decizie discutabilă. A înscris Papp după centrarea lui Chipciu în colţul careului de 6 metri;

min 18 – cartonas galben Tahar (Steaua)
Posesie 33% – 67%

min 21 – gol anulat echipei Steaua pentru offside la Hamroun aflat pe linia porții, golul a fost inscris de Popa.

min 35 – sutul lui Boldrin din afara careului este retinut de Cojocaru;

min 42 – cartonaș galben Guilherme (Steaua)

min 43 – cartonaș galben Alibec (Astra)

Pauză / posesie 42% – 58%

min 51 GOL Astra! 1-0 Denis Alibec. la prima ocazie de gol. Centrare în centrul careului stelist Budescu, Oros prelungește la Alibec care înscrie.

min. 52 Alibec scapă singur cu Cojocaru, reține portarul Stelei

min 53 schimbare Astra, Dandea intră în locul lui Teixeira (accidentat)

min 56 schimbare Steaua. Tudorie intră în locul lui Tahar

min 60 penalty Astra. Neglijentă Filip la Morais. GOL ! 2-0, înscrie Budescu!

min 65 schimbare Steaua. Intră Iancu în locul lui Guilherme

min 68 – cartonaș galben Dandea (Astra)

min 68 schimbare Astra. Intră Lovin în locul lui Alibec

min 69 cartonaș galben Budescu (Astra)

min 71 Lung plonjează și respinge mingea trimisă spre poartă de Iancu

min 73 Iancu și Varela periculoși în fața porții lui Lung. Trei cornere într-un minut.