Gala decernării premiilor Festivalului Internaţional de Creaţie şi Interpretare – 2015Cultură

Gala decernării premiilor Festivalului Internaţional de Creaţie şi Interpretare – 2015

decernarea premiilor_trupa_protha_marele_premiu

Interpretare trupe de teatru

Trofeul festivalului:

Trupa de teatru “Protha” din Panciu, pentru adaptarea după romanul lui Eric – Emmanuel Schmitt, “Oscar şi Tanti Roz”, în regia lui Cătălin Sfîrloagă.

Trupa de teatru pentru copii şi tineret “Ghioceii” din satul Mingir, raionul Hînceşti, Republica Moldova pentru adaptare scenică a povestirii lui Ion Creangă „Soacra cu trei nurori”, regizor Mihail Sârbu.

Cel mai bun actor / cea mai bună actriţă (premii oferite de senatorul Ovidiu Donţu): Marin Lupanciuc (Trupa “Ghioceii”, Republica Moldova), Vlad Steclaru (Trupa “Protha” din Panciu), Mădălina Florea (Teatrul Club – Tineret Iaşi) şi Cristina Baboi (Trupa “Ghioceii”, Republica Moldova).

Premiul III: Roxana Arcona (Trupa “Dan Alecsandrescu” din Roman),   Andreea Lungu (Teatrul Club – Tineret Iaşi), Mihaela Mandaş (Trupa “Altfel” din Caracal), iar

Premiul pentru scenografie: trupele “Protha” şi “Ghioceii”.

Premii speciale: Trupa  “Altfel” – Centrul Cultural Municipal Caracal, pentru piesa piesa “Ţara lui Gufi”, Trupa “Ad – hoc” din Piteşti pentru „Arlecchino şi prietenii”, Trupa “Dan Alecsandrescu” din Roman pentru piesa “Efectul razelor gamma asupra anemonelor”.

Premiul pentru regie: regizorul Emil Gnatenco (Teatrul Club – Tineret Iaşi), pentru punerea în scenă a piesei “Câmpul de luptă pentru oameni şi pământ”.

Secţiunea Poezie – monolog

Categoria 7 – 13 de ani: 

Marele premiu: Carina Mihăilă, Ioana Tanţoş.

Premiul I: Andrea Mărtici, Adela Şurlea.

Premiul II: Maria Ţăranu, Sorana Siminoc, Robert Naforniţă, Bianca Avarvarei.

Premiul III: Claudia Petriceanu, Maria Grădinaru, Claudia Petrov.

Categoria 14-20 de ani: 

Marele premiu: Cristian Conache, Diana Afrăsinei.

Premiul I: Ioana Cojocărescu, Vlad Steclaru, Marin Lupanciuc.

Premiul II: Bianca Carabă, Miruna Tutoveanu.

Premiul III: Andrei Mihuţ, Bogdan Robu.

Premiul Special al Juriului – Stand-up Comedy: Maria Hopu, Liliana Răfăilă, Bogdan Capsa.

 

Festivalul Fălticeni Folk – Concursul de interpretare şi creaţie

Marele premiu al festivalului: Mateiana Anechiforesei (Fălticeni), Ionel Sebastian (Botoşani).

Premiul I: Grupul Elixir (Botoşani).

Premiul II: Grupul „Noi Doi” (Dorohoi).

Premiul III: Paul Tihan (Fălticeni).

Câştigătorii premiilor vor fi prezenţi cu piese pe CD-ul festivalului.

Premiul de debut: Oana Selena Carază (Neamţ).

Premiul preşedintelui Asociaţiei Fălticeni Cultural: Alexandra Conţu şi Paul Tihan (Fălticeni).

Premiile Asociaţiei Culturale Fair-Play: Mateiana Anechiforesei (Fălticeni), Sebastian Ionel (Botoşani).

Diploma „Inima Fălticeniului”: Ana Maria Pasat, Bianca Lazăr, Vlad Calimandriuc, Grupul „Gânduri noi”.

 

Secţiunea Creaţie – Artă plastică

Premiul I: Bianca Ciubotariu, Matei Dumitriu, Florin Olariu

Premiul II: Bianca Itu, Andrei Buruiană

Premiul III: Cristina Constantin

Secţiunea Scurt-metraje şi reclame culturale

Premiul I: Echipa Iustin Buculei şi Maria Rusu

Premiul II: Dorian Negrilă

Premiul III: Cosmin Ştefan

Menţiune: Sergiu Smerea

Alex S.

VIDEO:

[youtube=http://youtu.be/Z6t0gBg0f4A]

[youtube=http://youtu.be/HZP2B0fF15w]

ȘTIRI

Facebook Comments