falticeni_radauti_L4_8

S-a încheiat turul campionatului în Liga a IV-a. Ultima etapă a fost una a surprizelor în partea superioară a clasamentului. Trei echipe conduc cu câte 37 de puncte, departajate doar de golaveraj

Golul de 2-4, din minutul 90, al celor din Vatra Moldoviţei, pe terenul Preuteştiului, a trimis titlul de campionă de toamnă la Putna. În acelaşi minut Putna reuşea să înscrie golul victoriei pe propriul teren şi profita de rezultatul de la Preuteşti, având avantajul golaverajului superior. A treia echipă cu 37 de puncte este Progresul Frătăuţii Vechi care a câştigat la scor cu Flacăra Vicovu de Jos.

În spatele celor trei a coborât fostul lider, Bucovina II Pojorâta (36 de puncte), care a scos doar un egal pe teren propriu împotriva Udeştiului.

La egalitate s-a încheiat şi meciul de la Fălticeni. Bucovina II Rădăuţi a mizat pe garnitura folosită în Liga a III-a şi, după ce gazdele au irosit câteva situaţii importante (inclusiv o minge care a muşcat rădăcina barei), oaspeţii au deschis scorul cu 12 minute înainte de finalul meciului. Fălticenenii au salvat un punct şi a cincea poziţie în clasament (la 3 puncte de primul loc), prin reuşita lui Furtună din minutul 90.

Încă trei puncte a adunat şi Moldova Drăguşeni, în confruntarea cu Zimbrul Siret, şi rămâne în cursa pentru salvarea de la retrogradare.

Şomuz Fălticeni – Bucovina II Rădăuţi 1-1 (0-0)

Goluri: Furtună (90) / Butnariu (78)

Cartonaşe galbene: Căeriu / A. Ciurlă

Cartonaşe roşii: Cezar Ciurlă (min. 89, pentru fault în postura de ultim apărător, lovitura liberă a adus golul egalizator pentru gazde)

Arbitri: Ignătescu Gheorghe, Naghi Petru, Bostan Daniel. /  Observator: Ion Filipciuc

Şomuz: Georgescu, Furtună, Căeriu, Ştefăroi, Cara (56 Ailenei A.), Antonesei, Ailincăi, Nichitoaia, Săvoaia, Luţac (60. Alexandru C.), Ilie. Antr. Radu Anania.

Bucovina II: Bejinariu – Vitu, Păsăilă, Zaremba, Butnariu, A. Ciurlă, C. Ciurlă, Julei, Puha, Tofănescu (62 Botoşan), Hînţari (50 Sabie). Antr. Iulian Ionesi.

Şomuzul Preuteşti – Victoria Vatra Moldoviţei 4-2 (3-0)

Un meci dominat clar de gazde, care au irosit numeroase situaţii de gol. Oaspeţii au marcat de două ori după două cornere, singurele ocazii de gol.

Pentru Preuteşti au marcat: Ungureanu, Simiraş, Dragomir, Paşcovici.

„Pentru noi a fost un tur de campionat bun. Meciurile grele le-am avut în deplasare şi teoretic avem o şansă în plus în retur”, ne-a declarat antrenorul Cătălin Vasiliu.

Şomuzul: Aaniţei – Filip, Constantin, Irimia, Dragomir (Crăciun), Bălău, Stanca, Ungureanu (Botoşanu), C. Vasiliu, R. Vasiliu (Clim), Simiraş (Paşcovici). Antr. C. Vasiliu.

Rezultatele etapei a 17-a:

Viitorul Vereşti – Viitorul Liteni 2-2

Avântul Volovăţ – Voinţa Stroieşti 3-0 (Stroieştiul s-a retras din campionat)

CS Gura Humorului – Ştiinţa Vicovu de Sus 9-0

Clasament: 1. Bradul Putna – 37p./ 2. Şomuzul Preuteşti – 37p./ 3. Progresul Frătăuţii Vechi – 37p./ 4. Bucovina II Pojorâta – 36p./ 5. Şomuz Fălticeni – 34p./ 6. Silva Udeşti – 33p./ 7. CS Gura Humorului  – 30p./ 8. Bucovina II Rădăuţi – 30p./ 9. Viitorul Liteni – 27p./ 10. Zimbrul Siret – 21p./ 11. Vict. Vatra Moldoviţei – 21p./ 12. Avântul Volovăţ – 20p./ 13. Viitorul Vereşti – 18p./ 14. Ştiinţa Vic. de Sus – 18p./ 15. Moldova Drăguşeni – 16p./ 16. Recolta Fântânele – 14p./ 17. Flacăra Vic. de Jos – 7p./ 18. Voinţa Stroieşti – 0p.