Sport

Fălticeniul şi Drăguşeniul au adus puncte din deplasare iar Preuteştiul a pierdut pe terenul liderului

fotbal1-1368614576Astăzi au avut loc meciurile etapei cu numărul 30 în Liga a IV-a. Cel mai important meci al rundei s-a jucat la Ciocăneşti, acolo unde Pojorâta, în teren cu mulţi dintre jucătorii care luptă pentru promovarea în al doilea eşalon, a reuşit să învingă Şomuzul Preuteşti cu 2-1. În ciuda înfrângeri, Cătălin Vasiliu, antrenor şi jucător, a declarat că echipa Pojorâtei a fost periculoasă doar din perspectiva durităţii jocului prestat. Preuteştiul a avut ocazii de gol dar gazdele au înscris golurile după două faze fixe (primul gol direct din corner).

Bucovina 2 Pojorâta – Şomuzul Preuteşti 2-1

Pentru Preuteşti a înscris C. Vasiliu în minutul 90

Şomuzul: Bursuc – Ailenei N., Irimia, Constantin, Putină, Ungureanu, Stanca, Crăciun (Dragomir), Clim (R. Vasiliu), C. Vasiliu, Beclea (Aioanei).

Şomuz Fălticeni a bifat a doua victorie din această săptămână, în deplasare cu Ştiinţa Vicovu de Sus (disputat la Frătăuţii Noi). A fost o primă repriză echilibrată în care gazdele au deschis scorul după o greşeală în lanţ a apărării fălticenene, iar Şomuz a revenit prin golul lui Nechitoaia. A doua repriză a debutat cu eliminarea lui Lipan, după două cartonaşe galbene. Chiar dacă au jucat cu un om în minus Fălticeniul a preluat conducerea şi apoi s-a distanţat la două goluri prin reuşitele semnate de Săvoaia (gol direct din corner) şi Gliz (singur contra a trei adversari). Gazdele au revenit cu un gol înainte de minutul 75 după care oaspeţii au mai avut o ratare importantă prin Nechitoaia. După ultimele rezultate Fălticeniul a urcat două poziţii în clasament, profitând şi de înfrângerea suferită pe propriul teren de Viitorul Liteni.

Ştiinţa Vicovu de Sus – Şomuz Fălticeni 2-3

Au înscris pentru Fălticeni: Nechitoaia, Săvoaia şi Gliz

Şomuz: Nistor – Căeriu, Ştefăroi, Vişinar, Nechitoaia, Handîc, Cara, Antonesei, Gliz (C. Alexandru), Ailincăi (Săvoaia), Lipan. Antr. Radu Anania.

Ştiinţa Vic. de Sus – Şomuz Fălticeni 2-3

CS Gura Humorului – Bradul Putna 3-0 (nu s-a disputat)

Flacăra Vicovu de Jos a stat

Clasament: 1. Bucovina 2 Pojorîta – 69p./ 2. Progresul Fr. Vechi – 65p./ 3. Silva Udeşti – 62p./ 4. Şomuzul Preuteşti – 59p./ 5. Şomuz Fălticeni – 56p./ 6. Viitorul Liteni – 54p./ 7. Bradul Putna – 51p./…/ 13. Moldova Drăguşeni – 29p../…