Fălticeniul are punctaj maxim după primele etape din Liga a IV aSport

Fălticeniul are punctaj maxim după primele etape din Liga a IV a

Şomuz Fălticeni a debutat cu victorie pe propriul teren în noua ediţie a Ligii a IV a. Echipa pregătită de Radu Anania sa impus cu 4-0 în faţa echipei Zimbrul Siret, după o evoluţie bună apreciată de cei circa 200 de spectatori prezenţi în tribunele Stadionului „Tineretului”.

Primul gol a fost înscris în minutul 9, din penalty, de căpitanul Cătălin Raţă, după un fault în careu asupra lui Cosmin Alexandru.  Gazdele şi-au dublat avantajul prin Ailincăi, care a înscris după ce a scăpat singur cu portarul. O situaţie similară a avut spre finalul primei reprize şi Cosmin Alexandru, acesta ratând şutul decisiv. Scorul pauzei, 3-0, a fost marcat tot de Ailincăi, cu un şut în diagonală din careul oaspeţilor. Singurele zvâcniri ale celor din Siret s-au consumat la jumătatea primei reprize şi l-au avut în prim plan pe Livitchi, mingi trimise pe lângă poarta lui Georgescu.

În repriza a doua jucătorii din Fălticeni au ridicat piciorul de pe acceleraţie. Deşi au beneficiat de avantajul numeric pe teren, după eliminarea fundaşului Turliuc în minutul 55  (două cartonaşe galbene), gazdele au mai înscris o singură dată, prin Vicu, în minutul 70, după o centrare perfectă a lui Zancu în marginea careului de 6 metri.

„Sunt mulţumit de evoluţia echipei şi de rezultat. Trebuie să ţinem însă cont că nu am întâlnit o echipă puternică. Sunt şase jucători nou veniţi la echipă şi trebuie să lucrăm la omogenizare”, ne-a declarat antrenorul Radu Anania.

Au marcat: Raţă (‘9), Ailinăi (’16, ’43), Vicu (’70)

Brigada de arbitri: Cont Bogdan la centru, Iliuţă Sergiu, Ciubotar Sergiu – asistenţi.

Observator: Teodor Murariu.

Şomuz: Georgescu – Zancu, Handâc, Raţă (68 – Căeriu), Furtună, Săvoaia (73 – Dolceanu), Antonesei, Niţu, Aioanei M. (63 – Ştefăroi), Ailincăi, Alexandru C. (46 – Vicu). Antr. Radu Anania.

Rezerve: R. Plăcintă, Smântancă, Prisacă.

Zimbrul: Hofbauer – Hanceriuc, Turliuc (eliminat – min.55), Copp, Duduţă, Sucaliuc, Dumitraş, Aromanesei, Amariei, Maruseac, Livitchi. Antr. Cezar Percanovsci şi Mihai Olar.

Rezerve: Sănduleac, Şuleap, Dumitrovici, Rotar.