Etapă fără surprize în Liga Interconti. Victorie la scor pentru Șomuz FălticeniSport

Etapă fără surprize în Liga Interconti. Victorie la scor pentru Șomuz Fălticeni

În Liga Interconti s-au disputat partidele etapei a 8-a. O rundă fără surprize, chiar dacă unele echipe s-au impus cu emoții.

Viitorul Liteni a avut 2-0, acasă, cu Moldova Drăgușeni, dar a fost egalată. Gazdele au câștigat până la urmă cu 3-2. La limită a câștigat și liderul Progresul Frătăuții Vechi. Stejarul Cajvana a avut avantaj până aproape de finalul jocului, dar gazdele au reușit două goluri în ultimele zece minute.

Un joc interesant s-a disputat la Dolhasca, unde Siretul a suferit a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu. Foresta II Suceava a venit la Dolhasca cu doi jucători străini de la Liga a 2-a, care au și marcat.

Șomuzul Preutești a controlat jocul la Gura Humorului, având emoții doar la golul egalizator al gazdelor, în urma unei lovituri de pedeapsă, acordată prea ușor din punctul de vedere al echipei viitatoare. Frații Cătălin și Radu Vasiliu au marcat toate cele 3 goluri.

Singurul meci fără gol marcat s-a disputat între Juniorul Suceava și Zimbru Siret.

Scorurile etapei au fost realizate la Pojorâta (7-0) și Fălticeni.

Șomuz Fălticeni a surclasat cu 6-0 pe Victoria Vatra Moldoviței, una din echipele bune ale campionatului. Oaspeții au făcut față echipei gazdă până în minutul 30, apoi fălticenenenii s-au descătușat. Mai întâi a marcat Lelcu, apoi fundașul Fîrcal a trimis mingea în propria poartă, la o lovitură liberă executată de George Neagoe. După pauză a venit rândul lui Lucian Luchian să marcheze de două ori, în interval de 3 minute. Pe lista marcatorilor și-a trecut numele și noul jucător, Răzvan Bîgu (venit de la Moldova Drăgușeni), apoi Martin Robert a închis tabela la câteva minute după ce a intrat pe teren.

Vorbind despre debutanți, trebuie spus că Șomuz Fălticeni a trimis pe teren alți doi jucători legitimați în ultimele zile: Gabriel Țigănașu și Laurențiu Șorodoc (de la Progresul Frătăuții Vechi). Pe banca de rezerve s-a aflat portarul Bogdan Nour, ultima dată la Unirea Mircești (Iași).

La meciul de astăzi, Șomuz Fălticeni a utilizat un nou echipament, pus la dispoziție de sponsorul Romfour, care susține acest proiect sportiv alături de Primăria Fălticeni.

Siretul Dolhasca – Foresta II Suceava 2-3

Clasament: 1. Progresul Frătăuții Vechi – 21p (+25) / 2. Șomuz Fălticeni – 21p. (+16) / 3. Viitorul Liteni – 16p./ 4. Juniorul Suceava – 14p./ 5. Zimbru Siret – 14p./ 6. Șomuzul Preutești – 13p./ 7. Siretul Dolhasca – 12p./ 8. Moldova Drăgușeni – 11p./ 9. Victoria Vatra Moldoviței – 10p./ 10. Stejarul Cajvana – 9p./ 11. Foresta II Suceava – 9p./ 12. FC Pojorâta – 7p./ 13. Recolta Fântânele – 6p./ 14. CS Gura Humorului – 0p.

Foto video: Șomuz Fălticeni – Victoria Vatra Moldoviței 6-0

somuz_falticeni_vatra_moldovitei_10 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_9 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_8 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_7 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_6 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_5 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_4 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_3 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_2 somuz_falticeni_vatra_moldovitei_1 somuz_falticeni