CSS Nicu Gane este campioana naţională din 2015 la minivolei!Sport

CSS Nicu Gane este campioana naţională din 2015 la minivolei!

css_nicu_gane_campionii_2015

Susţinuţi frenetic de familii şi prieteni, voleibaliştii de la CSS „Nicu Gane” au păstrat pentru încă un an titlul naţional la nivelul diviziei minivolei.

Finala Campionatului Naţional 2015 s-a disputat în sala de sport a Colegiului Naţional „Nicu Gane”. S-au întâlnit cele mai bune echipe ale turneului final de la Fălticeni.

Învingători în faza grupelor cu 3-1, fălticenenii s-au impus şi în finală cu 3-0 (25-20/ 25-23/ 25-17).

CSS „Nicu Gane”:  Albu Gabriel (cp), Cosmin Tanasă, Onofrei Alexandru, Buta Ştefan, Dobre Silviu, Toader Sebi, Borlache Robert. Moşneagu Mihnea, Stan Ştefan, Chelaru Paul, Cernăuţean Tudor şi Cojocaru Paul. Antrenor: Floriştean Diana.

În finala mică s-au întâlnit Dinamo Bucureşti şi CTF Mihai I Bucureşti. Cei de la Dinamo s-au impus cu 3-1 şi au intrat în posesia medaliilor de bronz.

Meciurile pentru clasamentul final, locurile 5-8, s-au jucat în Sala „Gabriel Udişteanu”. CSS Buzău s-a clasat pe locul 7 după ce a învins pe CSS Galaţi (locul 8), iar Kefalonia Ocna Mureş a încheiat turneul pe locul 5 după o victorie în faţa echipei Lapi Dej (locul 6).

Festivitatea de premiere a fost oficiată de prof. Iulian Darabă, coordonatorul Clubului Sportiv Şcolar „Nicu Gane”, cu participarea profesorilor din cadrul secţiei de volei Bogdan Bădărău şi Ionel Ciocan, viceprimarul Constantin Bulaicon şi inspectorul şcolar Adrian Boicu.

Au fost acordat diplome de merit pentru trei jucători care s-au remarcat pe durata turneului final: Macovei David (CSS Galaţi) – cel mai tânăr jucător, Druţă Andrei (Tomis) – cel mai bun trăgător, Albu Gabriel („Nicu Gane”) – cel mai complet jucător.