CS Şomuz Fălticeni a fost surpriza turului Diviziei B la tenis de masăSport

CS Şomuz Fălticeni a fost surpriza turului Diviziei B la tenis de masă

Cei patru fălticeneni care au evoluat în turul Diviziei B la tenis de masă pentru CS Şomuz Fălticeni – Iulian Roman, Marius Moşneagu, Cătălin Cozma şi Boris Carpovici – au reuşit o performanţă lăudabilă în turneul care a avut loc la Bistriţa (26-28 septembrie).

La finalul celor şapte partide, Şomuz Fălticeni s-a clasat pe locul 2! Au contat la această reuşită cele 5 victorii consecutive din primele două zile. Ziua de astăzi a început cu două accidentări ale lui Iulian Roman şi Marius Moşneagu, care au afectat evoluţia echipei, fălticenenii fiind învinşi de două dintre cele mai bune echipe ale seriei: Top Arena Topoloveni şi CSTA Bucureşti.

„Am ieşit pe locul 2 din 8 echipe, o performanţă foarte bună. Am învins echipa din Reşita unde a evoluat jucătorul Ignat Cristian, de 4 ori campion naţional de seniori, echipa din Alba Iulia unde evoluau Corbureanu şi Rus, jucatori de superligă, primul fost sparring-partner al lotului feminin”, ne-a declarat Cătălin Cozma.

Al doilea turneu al Diviziei B se va juca la sfârşitul lunii ianuarie, locaţia urmând a fi stabilită de Dederaţia Română de Tenis de Masă.
După al doilea turneu, locurile 1-2 din fiecare serie vor juca pentru promovarea în Divizia A, iar locurile 7-8 pentru retrogradare.Locurile 3-6 vor avea jocuri de clasament.

Rezultatul de la Bistriţa asigură de departe menţinerea echipei din Fălticeni în Divizia B şi în sezonul 2015-2016.

De la Bistriţa vine şi o altă veste bună pentru tenisul de masă. Juniorul Blanaru Dionisie, elev al profesorului Marius Moşneagu a fost selecţionat pentru a se pregăti timp de un an la Centrul Olimpic de Pregătire Bistriţa. Blanaru are 10 ani şi este din Băişeşti.

Rezultatele CS Şomuz Fălticeni în turul Diviziei B (turneul de la Bistriţa):

Runda I, 26 septembrie

CSS Slatina – CS Somuz Falticeni 2 – 5

Patrascu Alin – Mosneagu Marius 0-3 ( -4, -8, -9 )
Radoi Marius – Carpovici Boris 3-1 ( 8, 6, -8, 7 )
Popescu Dragos – Roman Iulian 1-3 ( -8, -7, 7, -10 )
Radoi Marius – Mosneagu Marius 2-3 ( -10, 7, -10, 8, -8 )
Patrascu Alin – Roman Iulian 0-3 ( -3, -4, -3 )
Popescu Dragos – Carpovici Boris 3-1 ( 7, 8, -12, 3 )
Radoi Marius – Roman Iulian 1-3 ( -5, -7, 8, -2 )

Runda a II-a, 26 septembrie

CS Somuz Falticeni – CS Unirea Alba Iulia 5 – 4

Mosneagu Marius – Rus Traian 2-3 ( 8, -5, -9, 8, -4)
Roman Iulian – Sufletel Radu 3-0 ( 7, 7, 7 )
Carpovici Boris – Corburean Ioan 0-3 ( -4, -7, -6 )
Roman Iulian – Rus Traian 3-1 ( 7, 5, -8, 7 )
Mosneagu Marius – Corburean Ioan 3-1 ( -10, 11, 13, 11 )
Carpovici Boris – Sufletel Radu 1-3 ( 6, -5, -10, -10 )
Roman Iulian – Corburean Ioan 3-1 (-7, 2, 9, 8 )
Carpovici Boris – Rus Traian 0-3 (-5, -9, -6 )
Mosneagu Marius – Sufletel Radu 3-2 ( 8, -8, -6, 5, 6 )

Runda a III-a, 26 septembrie

CS Somuz Falticeni – CSS Odorheiul Secuiesc II 5 – 2

Mosneagu Marius – Cighir Alexandru 3-1 ( -13, 9, 6, 5 )
Roman Iulian – Szabo Hunor 3-0 ( 4, 3, 5 )
Cozma Catalin – Sanduly Levente 0-3 ( -9, -10, -12 )
Roman Iulian – Cighir Alexandru 3-0 ( 5, 6, 2 )
Mosneagu Marius – Sanduly Levente 0-3 (-8, -6, -9 )
Cozma Catalin – Szabo Hunor 3-0 ( 8, 7, -10, 9 )
Roman Iulian – Sanduly Levente 3-1 ( 8, 8, -8, 5 )

Runda a IV-a, 27 septembrie

CS Somuz Falticeni – CS Vointa Satu Mare 5 – 2

Mosneagu Marius – Micu Daniel 3-2 ( 5, 8, -10, -9, 9 )
Roman Iulian – Serban Adrian 3-0 ( 6, 8, 2 )
Cozma Catalin – Szilaghi Zoltan 3-0 ( 8, 7, 5 )
Roman Iulian – Micu Daniel 3-0 ( 7, 9, 10 )
Mosneagu Marius – Szilaghi Zoltan 0-3 (-5, -11, -5 )
Cozma Catalin – Serban Adrian 2-3 ( 6, -9, 6, -10, -13 )
Roman Iulian – Szilaghi Zoltan 3-0 ( 6, 6, 6 )

Runda a V-a, 27 septembrie

CS Muncitorul Resita – CS Somuz Falticeni 4 – 5

Parvu Nicolae – Mosneagu Marius 1-3 ( 12, -5, -6, -5 )
Ignat Cristian – Carpovici Boris 3-0 (3, 4, 4 )
Sorescu Deian – Roman Iulian 2.3 (-6, 9, -10,11,-6)
Ignat Cristian – Mosneagu Marius 3-0 (9,6,3 )
Parvu Nicolae – Roman Iulian 0-3 (-4,-9,-6 )
Sorescu Deian – Carpovici Boris 3-2 (7, -9, 9,-8,7)
Ignat Cristian – Roman Iulian 3-0 (7,3,3)
Sorescu Deian – Mosneagu Marius 1-3 (-4,5,-12,-8)
Parvu Nicolae – Carpovici Boris 0-3 (-6,-6,-9)

Runda a VI-a, 28 septembrie

CS Şomuz Fălticeni – Top Arena Topoloveni 2-5

Runda a VII-a, 28 septembrie

CSTA Bucureşti – CS Şomuz Fălticeni 5-1

Alex S.

ȘTIRI

error: Content is protected !!