CM Canotaj Brazilia: Astăzi se stabilesc finalisteleSport

CM Canotaj Brazilia: Astăzi se stabilesc finalistele

patru vasle feminin

Patru echipaje ale României luptă astăzi pentru calificarea în finalele Campionatului Mondial de Canotaj din Brazilia. În ultimul act s-a calificat deja echipajul de 8+1 fete, clasat pe primul loc în recalificări.

Cursa de astăzi este importantă și pentru canotorii suceveni, care vor concura în proba de patru rame fără cârmaci.

Iată seriile în care vor concura sportivii români. Rezultatele vor fi actualizate la finalul curselor din semifinale:

Două rame masculin – primele 3 clasate merg în Finala A

S.2 China, SUA, România, Africa de Sud, Danemarca, Marea Britanie

S.1 Italia, Cehia, Germania, Grecia, Franța, Chile

Rezultate finale:

S 2. 1. România (Constantin Cristi Hîrgău, Alexandru Chioseaua) – 06.48.70 / 2. Danemarca – 06.51.45 / 3. Africa de Sud – 06.53.18

S1. 1. Germania – 06.39.90 / 2. Grecia – 06.42.09/ 3. Cehia – 06.45.54

Patru rame masculin –  primele 3 clasate merg în Finala A

S1. Bulgaria, Serbia, SUA, România, Marea Britanie, Austria

S 2. Australia, Spania, Germania, Grecia, Elveția, Danemarca

Rezultate finale:

S1. 1. Germania 06.14.46 / 2. Grecia – 06.16.16 / 3. Spania – 06.17.51

S2. 1. România (Alexandru Matinca, Cosmin Pascari, Mihai Ianoş, Ciprian Tudosă)- 06.11.54 / 2. Marea Britanie – 06.13.87 / 3. SUA – 06.14.11

Două vâsle feminin – primele 3 clasate merg în Finala A

S1. Brazilia, Australia, China, România, Marea Britanie, Slovenia

S2. Norvegia, Africa de Sud, Germania, Ungaria, Italia, SUA

Rezultate finale:

S1. 1. Germania – 07.21.13 / 2. Italia – 07.24.09/ 3. Ungaria – 07.27.18

S2. 2. 1. România (Elena Logofătu, Nicoleta Paşcanu) – 07.21.62 / 2. Australia – 07.22.68 / 3. Marea Britanie – 07.26.03

Patru vâsle feminin – primele 3 clasate merg în Finala A

S1. SUA, Franța, Germania, Noua Zeelandă, Rusia, Japonia

S2. Danemarca, Argentina, Marea Britanie, Canada, România, Elveția

Rezultate finale:

S1. 1. Marea Britanie/ 2. Canada/ 3. Elveția / 4. România (Lidia Viorica Roman, Nicoleta Ancuta Bodnar, Ana Grăpinoiu, Simona Geanina Radiş – România va evolua sâmbătă în Finala B)

S2. 1 Germania / 2. SUA / 3. Franța

Alex S. 

ȘTIRI

Facebook Comments